To ostatni dzień działania popularnego komunikatora. Skype odejdzie w niepamięć

Komunikator Skype zostanie wyłączony z użycia w poniedziałek. Wycofanie narzędzia, które powstało w 2003 roku, już wcześniej zapowiadała firma Microsoft. Na początku platforma zyskała ogromną popularność na całej kuli ziemskiej i stała się tańszą alternatywą dla połączeń telefonicznych.

2025-05-05, 13:55

To ostatni dzień działania popularnego komunikatora. Skype odejdzie w niepamięć
Skype zostanie wyłączony. Foto: AA/ABACA/Abaca/East News

Skype przestanie działać w poniedziałek 5 maja

"W maju 2025 r. program Skype zostanie wycofany. Ta zmiana wpłynie zarówno na bezpłatnych, jak i płatnych użytkowników programu Skype, ale nie na Skype dla firm" - napisano w oficjalnym komunikacie Microsoftu.

Skype jednak czasy świetności ma już za sobą. Firma rekomenduje użytkownikom korzystanie z innej jej aplikacji, czyli Teams, która z kolei zyskała ogromną popularność szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.

Czytaj także:

Od chwili podjęcia decyzji o wygaszeniu Skype'a, Microsoft zachęca jego użytkowników do korzystania z platformy Teams. Użytkownicy wkrótce mają zacząć otrzymywać ze Skype'a powiadomienia o zamknięciu platformy.

REKLAMA

"Dane programu Skype będą dostępne do stycznia 2026 r. w celu wyeksportowania lub usunięcia. Jeśli do tego czasu zalogujesz się do aplikacji Microsoft Teams w wersji bezpłatnej, Twoja historia połączeń i czatów Skype będzie dla Ciebie dostępna. Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, Twoje dane programu Skype zostaną usunięte w styczniu 2026 r." - informuje Microsoft w komunikacie.

Historia powstania Skype'a

Decyzja o wygaszeniu aplikacji zapadła wraz z rosnącą popularnością wspomnianego wcześniej komunikatora Teams oraz konkurencji ze strony innych firm, m.in. Apple. Przypomnijmy, że Skype zadebiutował w 2003 roku, a Microsoft kupił go w 2011 r. za 8,5 miliarda dolarów. W opiniach specjalistów usługa nigdy nie osiągnęła oczekiwanego sukcesu, co miało wynikać przede wszystkim stąd, że jej technologii nie dostosowano do ery smartfonów. Kiedy w 2011 r. Microsoft kupił Skype'a usługa miała około 150 milionów użytkowników miesięcznie, ale do 2020 r. liczba ta spadła do około 23 milionów.

Źródła: Polskie Radio/Microsoft/hjzrmb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej