Matura 2025 przecieki. Tego szukali maturzyści przed egzaminem z matematyki

Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym już się rozpoczął. Tuż przed rozpoczęciem absolwenci szukali jednego zagadnienia. Co znalazło się na szczycie wyszukiwań Google Trends?

2025-05-06, 09:30

Matura 2025 przecieki. Tego szukali maturzyści przed egzaminem z matematyki
Kolejny dzień matur. Dziś matematyka. Foto: Wojciech Olkuśnik/East News

Matury 2025 relacjonujemy na żywo na PolskieRadio24.pl. Około godziny 14 opublikujemy arkusze CKE w formacie PDF. Przykładowe odpowiedzi z matury z matematyki będziemy publikować w tym miejscu po godzinie 14.

Matura 2025 z matematyki. Maturzyści szukali w ostatniej chwili

O godzinie 9 maturzyści rozpoczęli zmagania z "królową nauk" - matematyką. Egzamin potrwa 180 minutTo arkusz, który od lat wywołuje najwięcej paniki, bo statystycznie najwięcej osób go nie zalicza - w 2024 roku, w terminie głównym oraz dodatkowym, zdawalność wyniosła 91,4 proc.

Jakich zagadnień szukali maturzyści tuż przed rozpoczęciem egzaminu? Królowały takie frazy jak "zbiór wartości funkcji""cecha podzielności""logarytm""przedział""trójkąt 30 60 90" czy "liczby pierwsze". Z tą ostatnią wiąże się zadanie, na które zwracają uwagę abiturienci w każdym roku. Chodzi o frazę: "Każda liczba naturalna parzysta większa od 2 jest sumą dwóch liczb pierwszych".

To zadanie rozwiązuje się za pomocą tzw. hipotezy Goldbacha. To jeden najsławniejszych problemów otwartych teorii liczb. Większość współczesnych matematyków uważa, że jest ona prawdziwa, ponieważ ze względu na stosunkowo gęsty rozkład liczb pierwszych wydaje się, że większe liczby parzyste coraz łatwiej jest przedstawić w postaci sumy dwóch liczb pierwszych.

REKLAMA

Matura z matematyki. Co można zabrać?

Pamiętaj! Na maturę z matematyki można zabrać:

  • linijkę,
  • cyrkiel,
  • kalkulator prosty,
  • wybrane wzory matematyczne, są do pobrania w tym miejscu: TABLICE MATEMATYCZNE CKE.

Matura z matematyki. Zasady

Egzamin składa się z zadań otwartych oraz zamkniętych. Maksymalnie można zdobyć 50 punktów. Aby zdać maturę z matematyki, należy uzyskać 30 proc. możliwych do zdobycia punktów - czyli 15.

Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej