Drewno twardsze niż stal i odporne na ogień. To może być rewolucja w budownictwie
Jeszcze w tym roku pierwsze amerykańskie domy wykończone będą nowym rodzajem drewna. Materiał opracowany przez naukowca z Uniwersytetu w Maryland ma być twardszy niż stal, bardzo odporny na ogień, a do tego bardziej ekologiczny - do jego produkcji nie potrzeba bowiem węgla. To "superdrewno", które po kilku latach doczeka się pierwszych komercyjnych zastosowań.
2025-05-13, 14:50
Superdrewno prosto z USA. To może być sposób na ekologiczne budownictwo
Technologia, która może zrewolucjonizować budownictwo, powstała po raz pierwszy w 2018 roku. Jej twórca, inżynier materiałów na Uniwersytecie stanu Maryland, Liangbing Hu, zauważył, że traktując drewno odpowiednimi substancjami, znanymi z przemysłu spożywczego, może znacznie utwardzić drewniane deski. Z początku proces ten trwał tygodnie, teraz ma trwać kilka godzin. Wynalazca sprzedał licencję na technologię amerykańskiemu startupowi InventWood.
Wkrótce potem firma rozpoczęła budowę fabryki tego superdrewna ("superwood"). W tym celu wyemitowała szereg akcji wartych 15 milionów dolarów. Wśród nabywców znalazły się m.in. amerykańskie ministerstwo obrony czy resort energii. - To pierwszy, mniejszy zakład, dlatego na razie koncentrujemy się na zastosowaniach w wykończeniu budynków - powiedział portalowi TechCrunch szef InventWood Alex Lau. - Docelowo chcemy zająć się szkieletami budynków. Dziewięćdziesiąt procent śladu węglowego budynków tworzą beton i stal użyte w jego konstrukcji - uzasadniał przedsiębiorca.
Drewno twardsze niż stal, które nie gnije i nie płonie. Startup liczy na rewolucję w budownictwie
Wszystko zaczyna się od zwykłego drewna, składającego się głównie z celulozy i ligniny. W procesie tworzenia superdrewna kryształy celulozy są odpowiednio wzmacniane przy użyciu środków wykorzystywanych w przemyśle spożywczym, a następnie drewno jest kompresowane tak, by zwiększyć liczbę wiązań atomowych między cząstkami celulozy. - Dzięki temu materiał staje się dziesięciokrotnie silniejszy - przechwala się Lau w rozmowie z TechCrunch.
Czytaj także:
Na końcu okazuje się, że uzyskuje się materiał 50 proc. bardziej odporny na rozciąganie niż stal i z dziesięciokrotnie lepszym stosunkiem wytrzymałości do masy. Superdrewno jest także wyjątkowo odporne na ogień, gnicie i szkodniki. Po odpowiednim zaimpregnowaniu będzie mógł być użyte do zastosowań zewnętrznych, m.in. do budowy tarasów, elewacji czy dachów. Firma liczy, że pierwsze realizacje obejmą wykończenia biurowców oraz domów mieszkalnych w wysokim standardzie.
REKLAMA
Źródła: TechCrunch/CBInsights.com/mbl/k
REKLAMA