Zmiany klimatu mogą wywołać plagę grzybów. "Dodatkowe ryzyko zakażenia"
Nowe badania pokazały, że ocieplający się klimat może sprawić, iż niebezpieczne grzyby rozprzestrzenią się na szeroką skalę. Szczególnie zagrożonym obszarem jest Europa.
2025-05-15, 12:43
Niebezpieczne grzyby
Naukowcy wyrażają obawy dotyczące rosnącego rozprzestrzeniania się grzybów Aspergillus, wspomaganego przez zmiany klimatyczne i wyższe temperatury - informuje portal Science Alert. "Grzyby te wprawdzie nie zamieniają ludzi w zombie, jak w serialu »The Las of Us«, ale mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet zgony wśród ludzi, zwierząt i roślin".
Z analizy brytyjskich badaczy - przeprowadzonej na podstawie zlokalizowania siedlisk grzyba i modeli klimatycznych - wynika, że trzy jego gatunki (Aspergillus fumigatus, Aspergillus flavus i Aspergillus niger) do 2100 roku "prawdopodobnie rozprzestrzenią się dalej na północ".
- Zmiany czynników środowiskowych, takie jak wilgotność i ekstremalne zjawiska pogodowe, wpływają na zmianę siedlisk. Spowodują rozprzestrzenianie się grzybów i ich dalszą adaptację - mówi Norman van Rhijn, mikolog z Uniwersytetu w Manchesterze, cytowany przez Science Alert.
Ekspert dodaje, że "grzyby są stosunkowo słabo zbadane w porównaniu do wirusów i pasożytów, jednak analizy pokazują, że te patogeny grzybowe prawdopodobnie rozprzestrzenią się w przyszłości na większość obszarów świata".
REKLAMA
Miliony ludzi narażone na zakażenie
Portal podaje, że jeden ze scenariuszy wskazuje, iż rozprzestrzenianie się A. fumigatus - w ciągu 15 lat - "może wzrosnąć o 77,5 proc.". "Jeżeli się spełni, narazi dodatkowo 9 milionów ludzi na ryzyko zakażenia" - czytamy.
Jeśli chodzi o kolejny gatunek tego grzyba, preferującego cieplejsze obszary A. flavus, rozprzestrzenianie się w Europie może wzrosnąć nawet o 16 procent, a to naraziłoby [na niebezpieczeństwo - red.] dodatkowy milion osób". Z kolei w przypadku A. niger "dane pokazały bardziej stabilny obraz w nadchodzących dekadach".
Science Alert podaje, że grzyby będą się rozprzestrzeniać na obszary, które dotychczas były dla nich zbyt chłodne. Jednocześnie będą one wypierane z obszarów, w których zrobi się zbyt gorąco. Badania pokazują, że ogółem "do 2100 roku liczba osób narażonych na działanie tych rodzajów grzybów zmniejszy się".
"Jednakże rozprzestrzenianie się grzybów na nowe obszary - potencjalnie narażając nowych ludzi, zwłaszcza tych z osłabionym układem odpornościowym - martwi naukowców. Istnieje możliwość, że gdy te gatunki się zaadaptują na nowych obszarach, to zobaczymy również więcej infekcji u osób zdrowych" - zauważa portal.
REKLAMA
- Odkryto pająka zombie. Był zakażony tajemniczym grzybem
- Góra lodowa odsłoniła na dnie tajemniczy świat. "Piękny i kwitnący ekosystem"
- Klimat w rękach najbogatszych. Odpowiadają za dwie trzecie globalnego ocieplenia
Źródło: Science Alert/łl/k
REKLAMA