Groźne meningokoki. Choroby, które wywołują, mogą być zabójcze

Choroba wywołana przez meningokoki może mieć błyskawiczny przebieg, a co gorsza może doprowadzić do śmierci chorego lub spowodować u niego ciężkie powikłania. - Wszystko zależy od wieku pacjenta, ale także od rodzaju bakterii, który go zaatakował - mówiła w audycji "Samo zdrowie" w Polskim Radiu 24 prof. Aneta Nitsch-Osuch, epidemiolog i pediatra.

2025-05-15, 20:10

Groźne meningokoki. Choroby, które wywołują, mogą być zabójcze
Meningokoki wywołują zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także sepsę. Foto: PAP/ Andrzej Grygiel

Wysoka śmiertelność

- Choroba meningokokowa może mieć różne postacie. Może to być izolowane zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, izolowana sepsa, a może to być postać łączona, gdzie u jednego pacjenta występują jednocześnie objawy zarówno zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, jak i sepsy. Jak się domyślamy, przebieg takiego zakażenia może być dramatyczny - mówiła prof. Aneta Nitsch-Osuch.

Posłuchaj

Groźne meningokoki. Pediatra i epidemiolog, prof. Aneta Nitsch-Osuch gościnią Małgorzaty Telmińskiej (Samo zdrowie) 25:59
+
Dodaj do playlisty

Dodała, że śmiertelność w przebiegu inwazyjnej choroby meningokokowej wynosi 10 procent. - Ale to jest taka wartość uśredniona. Wszystko zależy od wieku pacjenta, ale także od rodzaju bakterii, który zaatakował pacjenta. I są pewne serogrupy, ale też i postacie choroby, w przebiegu których śmiertelność może sięgać 50 procent - podkreśliła.

Groźne powikłania

Gościni Polskiego Radia 24 wskazała, że co trzeci pacjent, który przechorował w różnym wieku inwazyjną chorobę meningokokową, doświadcza trwałych powikłań. - Co oznacza, że one wpływają na jego funkcjonowanie podczas dalszego życia. Przypadki powikłań, które mogą się pojawić, to np. głuchota, utrata wzroku. W przebiegu inwazyjnej choroby meningokokowej możliwe jest też powstawanie zmian zakrzepowo-zatorowych w małych naczyniach, co się objawia wysypką, i często dochodzi do konieczności amputacji kończyn - powiedziała prof. Aneta Nitsch-Osuch.

Tłumaczyła, że meningokok przenosi się z człowieka na człowieka drogą kropelkową. - Podczas kaszlu, kichania, ale także np. korzystania ze wspólnych sztućców, picia wody z jednej butelki - wymieniła.

REKLAMA

Prof. Nitsch-Osuch podkreśliła, że przeciwko meningokokom dostępne są szczepionki.

 * * *

Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: prof. Aneta Nitsch-Osuch (epidemiolog, pediatra)
Data emisji: 15.05.2025
Godzina emisji: 19.33

Źródło: Polskie Radio 24/paw/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej