"Straszenie PiS-em" vs. "Prawicowa fala". Kto faworytem drugiej tury?

W audycji "Gra o Pałac" w Polskim Radiu 24 komentarze ekspertów przed drugą turą wyborów prezydenckich. Andrzej Bobiński z Polityki Insight uważa, że mimo wszystko większe szanse na zwycięstwo w nich ma Rafał Trzaskowski. Zwrócił uwagę, że w jego kampanię "ewidentnie włączył się Donald Tusk". Roch Zygmunt z klubu Jagiellońskiego nie do końca zgodził się, że faworytem jest Trzaskowski. Podkreślił, że Nawrockiemu sprzyja "prawicowa fala", która jest widoczna w Polsce.

2025-05-21, 09:50

"Straszenie PiS-em" vs. "Prawicowa fala". Kto faworytem drugiej tury?
Kandydat wspierany przez PiS Karol Nawrocki i kandydat KO Rafał Trzaskowski zmierzą się 1 czerwca w II turze wyborów prezydenckich. Foto: PAP
  • Gośćmi Rocha Kowalskiego w audycji Polskiego Radia 24 "Gra o Pałac" w środę (21.05) o godz. 08:33 byli Andrzej Bobiński (prezes Polityki Insight) i Roch Zygmunt (Klub Jagielloński).

Sztaby Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego mobilizują wyborców. Zachęcają do wzięcia udziału w zaplanowanych na niedzielę marszach. Obaj kandydaci w piątek zmierzą się także w telewizyjnej debacie w TVP.

Posłuchaj

Andrzej Bobiński (prezes Polityki Insight) i Roch Zygmunt (Klub Jagielloński) gośćmi Rocha Kowalskiego (Gra o Pałac) 24:01
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Bobiński mówił w Polskim Radiu 24, że w wystąpieniach Rafała Trzaskowskiego widać nową energię. Zwrócił też uwagę, że w kampanię przed drugą turą ewidentnie włączył się Donald Tusk. - I choć bardzo wątpię, żeby często pokazywał się obok Rafała Trzaskowskiego, bardzo wątpię, żeby bezpośrednio wspierał Trzaskowskiego i ten jego pozytywny przekaz, to myślę, że będzie bardzo intensywnie przez najbliższe dni straszył PiS-em, powrotem PiS-u i wejściem Karola Nawrockiego do Pałacu Prezydenckiego - powiedział.

Prezes Polityki Insight uważa, że także niedzielne marsze "są czymś, co raczej zagra na korzyść Trzaskowskiego". - Więc tak na papierze - ja nie mówię, kto wygra, bo myślę, że nikt tego nie wie - to dużo lepiej wygląda w tym momencie sytuacja Rafała Trzaskowskiego niż Karola Nawrockiego, jak się na to spojrzy chłodnym okiem - ocenił Bobiński.

Roch Zygmunt przyznał, że "na pewno są jeszcze jakieś rezerwuary dla Rafała Trzaskowskiego, jeśli chodzi o mobilizację elektoratu antypisowskiego, który rzeczywiście 18 maja jakoś tłumnie do urn się nie udał". - Natomiast z drugiej strony, patrząc na wyniki pierwszej tury - oczywiście nie chcę tutaj czynić prostej matematyki, sumować elektoratów tak po prostu, bo wiemy, że to się w ten sposób nie dodaje - nadal wydaje się, że Karol Nawrocki ma większe szanse - stwierdził. Dodał, że w Polsce "jest prawicowa fala". - Zresztą mówiliśmy o tym też przed wyborami, kiedy też z tych sumowań elektoratów, umownie mówiąc, prawicy i nieprawicy wychodziło, że ta pierwsza jednak ma przewagę. Więc wydaje się, że to jeszcze nie jest wszystko rozstrzygnięte. Nie mówię, że Rafał Trzaskowski już te wybory przegrał i nie powinien się starać, bo na pewno jeszcze rzeczywiście ten potencjał gdzieś tam drzemie, natomiast będzie mu ciężko - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Druga tura wyborów prezydenckich w Polsce odbędzie się 1 czerwca.

Źródło: Polskie Radio 24/paw/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej