Europejski Dzień Morza. "Ocieplenie klimatu jest dużym zagrożeniem dla morskich klifów"

- Klify morskie mają różną budowę geologiczną, ale wszystkie są zagrożone, bo z powodu zmian klimatu coraz szybciej ulegają erozjom. Ten proces widać już na całym świecie, także na Bałtyku - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Zuzanna Świrad z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, ambasadorka programu "Dziewczyny do nauki", prowadzonego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy".

2025-05-21, 20:00

Europejski Dzień Morza. "Ocieplenie klimatu jest dużym zagrożeniem dla morskich klifów"
Klif Orłowski nad polskim Bałtykiem, też rok po roku cofa się w głąb lądu.Foto: TuptajMY/shutterstock.com

Jak wyjaśniała ekspertka, szybkie zmiany erozji i cofania się w głąb lądu morskich klifów, najbardziej widać tam, gdzie dominuje chłodny klimat np. w Arktyce i na Alasce. Tam w przeciągu roku, klify cofają się nawet o kilkadziesiąt metrów. W innych regionach świata np. na południowych wyspach Afryki i Pacyfiku, podwyższenie poziomu morza z powodu wzrostu średniej temperatury, powoduje kurczenie się zasobów ziemi dla ich mieszkańców. 

 

Posłuchaj

dr Jarosław Kaczyński, ginekolog o in vitro (Samo zdrowie) 25:35
+
Dodaj do playlisty

Z kolei na północnych krańcach Bałtyku, widać tendencję do podnoszenia się ziemi i tworzenia sie nowych wysp, co wynika z polodowcowej budowy geologicznej tego obszaru. Ale to pewien wyjątek od powszechnej, globalnej reguły cofania się klifów, a tego zjawiska nie da się już cofnąć. To zjawisko stwarza duże zagrożenie dla setek tysięcy domów i milionów ich mieszkańców.

W kalifornijskiej miejscowości Santa Barbara, mieszkańcy rok po roku, stopniowo tracą swoje ogrody z powodu erozji nadmorskich klifów. Coraz więcej domy już nie nadaje się do zamieszkania. Ponieważ nie są ubezpieczane przez firmy ubezpieczeniowe, nikt nie chce kupić takich gruntów, co rujnuje ich właścicieli. Naukowcy już dawno udowodnili, że masowe regulacje rzek spowodowały, że coraz mniej materiałów osadowych trafia z rzek na morskie plaże, co czyni je bardziej podatnymi na erozję, spowodowaną wiatrem i falami morza. 

REKLAMA


 


***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Marta Hoppe
Gość: dr Zuzanna Świrad (z Instytutu Geofizyki PAN w Warszawie, ambasadorka programu "Dziewczyny do nauki", prowadzonego przez Fundację Edukacyjną "Perspektywy").
Data emisji: 21.05.2025
Godzina emisji: 19.06

Polskie Radio 24

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej