Zaporowe cła na produkty z Rosji i Białorusi. PE zdecydował
Parlament Europejski przegłosował zaporowe cła na produkty rolne i nawozy z Rosji i Białorusi. Potwierdził tym samym decyzję komisji do spraw handlu międzynarodowego sprzed tygodnia. Wcześniej zielone światło dali ambasadorowie unijnych krajów. Cła mają wejść w życie w lipcu.

Beata Płomecka
2025-05-22, 12:01
Nowe zaporowe cła. Objęły produkty rolne i nawozy
Po surowcach energetycznych teraz przyszedł czas na nawozy - Unia redukuje uzależnienie od dostaw z Rosji i Białorusi, co do tej pory czyniło ją podatną na szantaże obu reżimów. Cła też ograniczą możliwości finansowania machiny wojennej Kremla.
- Nie lubimy o tym mówić, ale jeżeli europejski rolnik dzisiaj kupuje rosyjski nawóz, to bezpośrednio finansuje wojnę - skomentował Tomasz Włostowski, prawnik, ekspert do spraw sankcji i polityki handlowej.
Cła mają również dodatkowe znaczenie - mają wesprzeć unijny przemysł nawozowy, który ucierpiał, kiedy tanie rosyjskie nawozy zalewały europejskie rynki.
Stopniowe ograniczenie importu
Skorzysta Polska, która jest jednym z największych producentów nawozów. - Rosjanie wykańczali europejski przemysł nawozowy. Ta walka trwa w zasadzie od kilku dekad - dodał Tomasz Włostowski.
REKLAMA
Zmniejszanie importu z Rosji ma następować stopniowo w ciągu trzech lat, aby europejski rynek przyzwyczaił się do nowej sytuacji. - Ponadto wyższe cła importowe na produkty rolne z Rosji i Białorusi przyniosą korzyści europejskim rolnikom - przekonuje Inese Vaidere, europosłanka z Łotwy, autorka raportu, który dziś przyjęli europosłowie.
- Zmniejszenie nieuczciwej konkurencji pomoże europejskim producentom pozostać konkurencyjnymi - powiedziała Polskiemu Radiu deputowana. Podkreśliła, że są też zapewnione rekompensaty dla rolników, które mają złagodzić podwyżki cen.
- Rozmowy Ukraina-Rosja. Są pierwsze ustalenia
- Negocjacje pokojowe w Stambule. Ujawniono szczegóły
- "Macie 24 godziny". Propagandyści Putina straszą falą nuklearną
Źródło: Polskie Radio/pg/k
REKLAMA
REKLAMA