W Rosji znikają polskie groby? Cmentarzy nie ma już w "wykazie"
Informacje w tej sprawie przekazało w czwartek niezależne Radio Swoboda. Dane o cudzoziemskich cmentarzach wojennych w Rosji nie wykazują jednego z polskich obiektów - pochówków na cmentarzu obozu w Diagilewie koło Riazania.
2025-05-23, 07:08
Z wykazu w Rosji zniknęły polskie groby. Niepokojące doniesienia
Rozgłośnia powołuje się na doniesienia kanału FuneralTrust na serwisie Telegram. Branżowy kanał podał, że w 2025 roku liczba cmentarzy wojennych w Rosji, na których spoczywają cudzoziemcy, wynosi 478. Kanał nie przekazał źródła tych danych. Podaje jednak, że w porównaniu z rokiem 2021 "z mapy cmentarzy wojennych znikło siedem obiektów węgierskich, dwa - pochówki rumuńskie i jeden - polski", i że "z listy na rok 2025 znikły pochówki polskich jeńców wojennych na terenie cmentarza obozu w Diagilewie".
Żadne z tych mediów nie wyjaśnia jednak, o jaki wykaz chodzi i co oznacza fakt, że cmentarze przestały w nim figurować. Wyjaśniają jednak, że co roku rosyjska instytucja państwowa Rospatriotcentr przeprowadza przetarg dotyczący cmentarzy wojennych i od 15 lat przetarg wygrywa stowarzyszenie o nazwie Memoriały Wojenne. Dane mogą więc dotyczyć dokumentów związanych z tym przetargiem.
Obóz NKWD w Diagilewie
Przypomnijmy, że w Diagilewie koło Riazania istniał obóz NKWD nr 178-454, do którego od 1944 roku trafiali oficerowie i żołnierze Armii Krajowej, aresztowani na Lubelszczyźnie, a także w Wilnie, Lwowie i Białymstoku. W latach 1942-1949 funkcjonował cmentarz obozu nr 178-454, na którym chowano jeńców i internowanych. Łącznie na cmentarzu pochowano około 500 osób różnych narodowości.
Czytaj także:
- Putin ma chrapkę na ten region Ukrainy. ISW: planuje ofensywę
- Unia zwiększa cła na Rosję i Białoruś. Duża szansa dla polskich producentów
- Rosja rozciąga front, Ukraina ostrzega. Nadciąga letnia ofensywa
- Nagle zamknięto trzy moskiewskie lotniska. Rosjanie oskarżają Ukrainę
Miejsce pochówku polskich żołnierzy z AK
Na początku lat 90. XX w. dzięki staraniom rosyjskiego Stowarzyszenia Memoriał sporządzono, choć niepełny, wykaz osób spoczywających w tym miejscu. We współpracy z polskimi ekspertami przeprowadzono częściową identyfikację i ustalono miejsca 32 imiennych polskich pochówków. W 1994 roku otwarte zostało miejsce pamięci - Zespół Memorialny ofiar represji politycznych - obejmujące, prócz polskich, węgierskie, niemieckie i rosyjskie znaki pamięci. Groby polskie oznaczono wtedy białymi krzyżami z symbolami Armii Krajowej.
REKLAMA
Źródła: Polskie Radio/PAP/hjzrmb
REKLAMA