Choroba Addisona, czyli pierwotna niedoczynność kory nadnerczy
Czym jest i jakie powikłania ma niedoczynność kory nadnerczy? Z czym na co dzień zmagają się chorzy, czego im brakuje i jak ważna jest rola edukacji, by nie doszło do zagrożenia życia.
2025-05-26, 20:00
Choroba Addisona jest bardzo rzadka, bo dotyczy 100 na 1 milion osób. Jej objawy to przewlekłe bóle mięśni i stawów, zawroty głowy, odwodnienie, sucha skóra, osłabienie oraz bardzo niskie ciśnienie. Dość często chorzy nadużywają soli, co może być pierwszym sygnałem pojawienia się problemów zdrowotnych.
- W chorobie Addisona trzeba szybko i umiejętnie podać lek, bo jego brak w przypadku ataku np. pod wpływem silnego stresu stwarza zagrożenie dla życia - tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Anna Zakrzewska-Maciak ze "Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobą Addisona i niedoczynnością nadnerczy".
Dlatego chorzy noszą przy sobie specjalny znaczek lub czerwoną opaskę z informacją, na co chorują, a także sam lek, który w przypadku gwałtownego pogorszenia się stanu ich zdrowia trzeba im szybko podać.
Posłuchaj
W zależności od stopnia zniszczenia kory nadnerczy chorym podawana jest precyzyjnie obliczona dawka leków. Specyfiki mają za zadanie wspomaganie produkcji odpowiednich hormonów. Dużo zależy od konstrukcji psychicznej pacjenta, bo wiele emocji wymaga lekowego wspomagania np. w chwili dużego stresu. Może to skutkować tzw. przełomem nadnerczowym, co prowadzi do silnych biegunek, bólu żołądka, wymiotów, utraty świadomości i ogromnego osłabieniem. Dużym problemem jest leczenie dzieci.
REKLAMA
* * *
Audycja: Samo zdrowie
Prowadzi: Małgorzata Telmińska
Gość: Anna Zakrzewska-Maciak (ze "Stowarzyszenia na rzecz osób z chorobą Addisona i niedoczynnością nadnerczy").
Data emisji: 26.05.2025
Godzina emisji: 19.33
REKLAMA
Polskie Radio 24/k
REKLAMA