"Tylko ciemnota może w to uwierzyć". Boniek grzmi ws. Lewandowski vs Probierz

Zbigniew Boniek lubi mówić wprost. Były reprezentant Polski i były prezes PZPN, komentując burzę w reprezentacji Polski, użył dosadnych słów. Legendarny "Zibi" ma swoją teorię na temat ostatnich zawirowań.

2025-06-10, 12:52

"Tylko ciemnota może w to uwierzyć". Boniek grzmi ws. Lewandowski vs Probierz
Zbigniew Boniek skomentował ostatnie wydarzenia . Foto: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER

"Zawsze mówiłem, że Robert Lewandowski jest problemem dla przeciwników, a nie dla nas. Okazuje się, że niekoniecznie. Wstyd. Znając piłkarzy na wylot, już widzę jak Bednarek, Kiwior czy Piotrek Zieliński biegną do Selekcjonera, by zmienił kapitana. Tylko ciemnota może w to uwierzyć. Ps. Jak ktoś jest wybitny w tym, co robi, to często jest inny od przeciętnych. Prosty lud tego nie rozumie…" - napisał Boniek we wtorek na platformie X, komentując ostatnie wydarzenia i poniedziałkową konferencję Michała Probierza i nowego kapitana Piotra Zielińskiego.

Michał Probierz w niedzielę odpalił prawdziwą bombę - na mocy jego decyzji Robert Lewandowski przestał być kapitanem polskiej kadry. Następcą 36-latka został Piotr Zieliński. Wobec tego gracz Barcelony zawiesił karierę w ekipie Biało-Czerwonych.

52-letni opiekun drużyny narodowej całą odpowiedzialność za tę sytuację bierze na siebie. Na konferencji prasowej nie padło jednak żadne konkretne wytłumaczenie.

Probierz kluczył na konferencji

- Rzeczywiście dogadaliśmy się, że nie przyjedzie na zgrupowanie. W środę dowiedziałem się, że przyjedzie do Grosika na pożegnanie, tak że o tej sytuacji nie wiedziałem wcześniej - mówił Probierz na konferencji. 

REKLAMA

- Po meczu z Mołdawią, po rozmowie z zawodnikami i członkami sztabu miałem dzień na przemyślenia i podjęcie decyzji. Po tej analizie doszedłem do wniosku, że nastąpi zmiana. To wybitny zawodnik, któremu nikt nie zabierze tego, co ma. Uznałem, że to dobry moment, żeby zmienić kapitana. Nie było możliwości przeprowadzenia rozmowy inaczej. To rzeczywiście było w niedzielę i chciałem powiedzieć, że po przylocie do Helsinek spotkałem się z Piotrkiem Zielińskim i porozmawiałem z nim, jeśli chodzi o opaskę kapitańską. Później zadzwoniłem do Roberta i przekazałem mu informację, że lepszym kapitanem na dzień dzisiejszy byłby Piotrek Zieliński. Generalnie odpowiedź Roberta była taka, że to tylko opaska i w tej drużynie nic to nie zmieni - powiedział.

Po konferencji PZPN musiał wyjaśniać

Kilku zawodników miało odczucie, że zostali wykorzystani w sporze między Probierzem a Lewandowskim. Ta sytuacja zmusiła Polski Związek Piłki Nożnej do podjęcia nocnych działań - przed północą opublikowano specjalne oświadczenie.

PZPN w swoim komunikacie kategorycznie odcinał się od doniesień sugerujących, że to rada drużyny była pomysłodawcą zmiany kapitana.

"Stanowczo zaprzeczamy tym doniesieniom. Nie doszło do spotkania selekcjonera Michała Probierza z radą zespołu, a decyzja została podjęta wyłącznie przez szkoleniowca" - brzmiał fragment oświadczenia.

REKLAMA

Plan Probierza runął. Zieliński nie założy opaski

Sytuacja po decyzji Michała Probierza, który odebrał Robertowi Lewandowskiemu opaskę kapitańską, wciąż jest napięta i trudno przewidzieć, jaki będzie kolejny zwrot akcji. Selekcjoner, przekazując ją Piotrowi Zielińskiemu, znalazł nowego lidera na mecz z Finlandią, jednak zawodnik doznał urazu łydki na treningu w Helsinkach i nie zagra z Finlandią.

Początek meczu Finlandia - Polska o godzinie 20.45.

Czytaj więcej:

Źródło: PolskieRadio24.pl/ah/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej