Woda wcale nie nawadnia najlepiej. Naukowcy wskazali kilka powodów
Najlepszym płynem nawadniającym nie jest woda, lecz mleko, sok pomarańczowy lub herbata - wynika z badań specjalistów z St. Andrews University. Nie znaczy to, że w czasie upałów nie warto pić wody - konieczne jest nawadnianie organizmu jakimkolwiek płynem.
2025-07-01, 13:04
Woda nawadnia gorzej niż mleko czy sok pomarańczowy
Szkoccy badacze piszą o tym na łamach pisma Amerykańskiego Towarzystwa Żywieniowego. Zaznaczają, że woda, zarówno gazowana, jak i niegazowana, dobrze nawadnia organizm, jednak lepsze są napoje zawierające odrobinę cukru, tłuszczu lub białka. Dzięki temu nawodnienie dłużej utrzymuje się w organizmie.
Jak wyjaśnia główny autor badania prof. Ronald Maughan z St. Andrews University, im więcej płynów przyjmujemy, tym szybciej są usuwane z żołądka i wchłaniane do krwiobiegu. Lepiej jest pić w mniejszych porcjach.
Nie wszystkie napoje nawadniają równie skutecznie - istotne są ich składniki. Mleko, zarówno chude, jak i tłuste, dzięki zawartości białek, tłuszczów i laktozy, nawadnia organizm dłużej niż sama woda. Podobnie działa sok pomarańczowy, jednak to mleko "działa jak gąbka" - zatrzymuje wodę w organizmie i spowalnia jej wydalanie.
Skuteczność działania mają też napoje nawadniające stosowane przy biegunce - zawierają elektrolity (sód, potas) i niewielką ilość cukru, co wspomaga retencję płynów. - Badanie potwierdziło to, co już wiedzieliśmy: że elektrolity, takie jak sód oraz potas, wspomagają nawadnianie organizmu, z kolei znajdujące się w napojach kalorie spowalniają wchłanianie płynów oraz ich odprowadzanie wraz z moczem - mówi Melissa Majumdar z Academy of Nutrition and Dietetics.
Napoje z dużą ilością cukru, jak cola czy sok, nie nawadniają lepiej. To jak jazda samochodem - zatankowanie większej ilości paliwa nie sprawi, że pojedziemy szybciej - tłumaczą naukowcy.
REKLAMA
Alkohol najgorszym wyborem w upalny dzień
Ponadto słodkie napoje dostarczają dużo kalorii, nie dając uczucia sytości, co sprzyja otyłości. - W takiej sytuacji lepiej pić wodę w małych porcjach - zaleca Majumdar. Woda wspiera też elastyczność skóry i usuwa toksyny.
Najgorszym wyborem w upały jest alkohol - np. piwo działa moczopędnie i prowadzi do odwodnienia. Kawa w większych ilościach (2-4 filiżanki) może również działać moczopędnie, zwłaszcza u osób pijących ją rzadko. Ten efekt łagodzi dodanie mleka lub cukru.
Czytaj także:
REKLAMA
- Lawinowy wzrost chorób przenoszonych drogą płciową
- Czy uda się spowolnić proces starzenia? Ważne odkrycie naukowców
- Francja zakazuje palenia w miejscach publicznych. Cel? Pierwsze pokolenie bez tytoniu
Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP
REKLAMA