Strajk kontrolerów we Francji. Ryanair odwołuje loty dla 30 tys. pasażerów

Setki odwołanych lotów i kolejne opóźnione. Oprócz tego dziesiątki tysięcy poszkodowanych pasażerów, którzy mieli lecieć na wakacje - to skutki strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. Linie lotnicze Ryanair zostały zmuszone do odwołania 170 lotów. 

2025-07-03, 15:46

Strajk kontrolerów we Francji. Ryanair odwołuje loty dla 30 tys. pasażerów
Ruch samolotów w Europie został zakłócony przez strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. Foto: Albin Marciniak/East News

Strajk kontrolerów we Francji

Kontrolerzy rozpoczęli w czwartek dwudniowy strajk, co spowodowało paraliż lotniczy w Europie Zachodniej. Związek zawodowy UNSA-ICNA wskazuje na problemy kadrowe, nieodpowiednie zarządzanie, czy system monitorowania czasu pracy kontrolerów. Strajk wywołał ogromne problemy w ruchu lotniczym nad Francją. Linie Ryanair poinformowały o odwołaniu 170 lotów, co dotknęło łącznie 30 tys. osób. Na kontrolerów spadła fala krytyki w związku z terminem i oraz formą strajku. 

Problem jest poważny, ponieważ nie tylko znacząco utrudnia przyloty i odloty na terytorium Francji, ale również w ogóle przelot przez francuską przestrzeń powietrzną. Powoduje to ogromne problemy dla pasażerów chcących polecieć do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji czy Irlandii. 

Na których lotniskach sytuacja jest najgorsza?

Agencja Eurocontrol w czwartek rano poinformowała o poważnych opóźnieniach w przestrzeni powietrznej zarządzanej przez centra kontroli ruchu lotniczego w Marsylii, Brest i Reims. Duże problemy dotknęły również lotniska w Nicei i Paryżu

Na lotniskach Charlesa de Gaulle'a i Orly w stolicy Francji jedna czwarta lotów została odwołana. Z kolei w Nicei średnie opóźnienie wynosiło w czwartek rano 1,5 godziny dla przylotów i ok. godziny dla odlotów. Ok. 30 proc. lotów zostało odwołanych w portach lotniczych w Lyon, Marsylii i Montpellier. 

REKLAMA

Ostra krytyka strajkujących

- Po raz kolejny europejskie rodziny są brane na zakładników przez francuskich kontrolerów ruchu lotniczego, którzy strajkują. Nie do przyjęcia jest to, że loty nad francuską przestrzenią powietrzną w drodze do miejsca docelowego są odwoływane/opóźniane w wyniku kolejnego strajku. To nie ma sensu i jest bardzo niesprawiedliwe wobec pasażerów i rodzin z UE wyjeżdżających na wakacje - ocenił prezes Ryanair Michael O'Leary.

W związku ze strajkiem linie lotnicze zwróciły się do szefowej KE Ursuli von der Leyen o jak najszybszą reformę usług kontroli ruchu lotniczego, aby zapobiec podobnym utrudnieniom. Również francuskie władze krajowe bardzo negatywnie odniosły się do działań strajkujących. - Żądania związków zawodowych są nie do przyjęcia, podobnie jak decyzja o przeprowadzeniu strajku na początku sezonu wakacyjnego - podkreślił minister transportu Francji Philippe Tabarot.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Le Monde/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej