Misja Uznańskiego. "Niesamowicie jest słyszeć polski język z orbity"
Sławosz Uznański kontynuuje tradycję Mirosława Hermaszewskiego, tym razem jako uczestnik nowoczesnej, komercyjnej misji kosmicznej na pokładzie ISS. - To niesamowite. Po tylu latach znowu słyszymy głos Polaka z orbity - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jan Amos Jelinek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
2025-07-07, 14:00
Sławosz Uznański‑Wiśniewski przebywa obecnie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie realizuje misję naukową jako pierwszy Polak w ramach lotu komercyjnego Axiom Mission 4, nazwanego "Ignis". Jego pobyt na ISS to przełomowy moment dla polskiej obecności w kosmosie. Uznański pełni funkcję specjalisty misji i uczestniczy w międzynarodowym zespole astronautów. W ramach swojego pobytu prowadzi szereg eksperymentów przygotowanych przez polskie uczelnie, instytuty naukowe oraz firmy technologiczne.
Badanie wpływu mikrograwitacji
Jego prace koncentrują się m.in. na badaniu wpływu mikrograwitacji na ludzki organizm, testowaniu działania algorytmów sztucznej inteligencji w warunkach stanu nieważkości oraz analizie procesów biologicznych zachodzących w przestrzeni kosmicznej. Szczególną uwagę poświęca eksperymentom dotyczącym mikrobioty jelitowej oraz możliwości wykorzystania mikroorganizmów w przyszłych misjach kosmicznych. Oprócz działalności badawczej Uznański pełni też funkcję edukacyjną - nawiązuje kontakt z młodzieżą w Polsce podczas specjalnych transmisji ze stacji kosmicznej, promując wiedzę o nauce i eksploracji kosmosu.
Posłuchaj
"Wielka przygoda dla uczniów"
Uznański-Wiśniewski ze stacji kosmicznej połączył się z Polską. Rozmawiał m.in. z dziećmi i młodzieżą podczas spotkania na Politechnice Rzeszowskiej. Zadano mu szereg pytań. Młodych interesowało na przykład to, co czuł podczas lotu na orbitę oraz to, co robi w czasie wolnym w kosmosie.
- Pytanie o czas wolny w kosmosie zadał właśnie Szymon z naszej szkoły. I jest to wielka przygoda nie tylko dla Szymona, ale też dla kolegów, którzy byli z nim w Rzeszowie i brali udział w całodobowym pikniku. Jest to również przygoda dla kolegów i koleżanek Szymona, którzy przygotowują się do zadania pytania w przyszłym tygodniu. Bo we wtorek będą mogli z kolei połączyć się ze Sławoszem Uznańskim przez Warszawę. Zatem to jeszcze nie koniec. Myślę, że ta przygoda świetnie łączy się z zajęciami z astronomii, które są prowadzone w naszej szkole - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogusław Kołcz, dyrektor z 35-letnim stażem z Akademickiej Szkoły Podstawowej im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu.
REKLAMA
Prof. Jan Amos Jelinek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie z kolei stwierdził, że wyprawa Polaka w kosmos to coś niesamowitego. - Od czasu lotu Mirosława Hermaszewskiego minęło tak wiele lat, a Polska nie miała swojego astronauty. To było niesamowite wrażenie. Możemy na nowo odkryć własnym, polskim językiem, obecność naszego polskiego astronauty w orbicie okołoziemskiej. I stamtąd bezpośrednio możemy słuchać o tym, w jak niesamowity sposób zachowują się obiekty w stanie mikrograwitacji - podkreślił profesor.
Misja Ax-4 z udziałem m.in. Polaka Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dotarła 26 czerwca na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Astronauci spędzą na orbicie dwa tygodnie. W tym czasie Uznański-Wiśniewski m.in. będzie przeprowadzał 13 eksperymentów przygotowanych przez polskich naukowców; zrealizuje też program edukacyjny.
- Pierwsze polskie zdjęcie Ziemi z ISS. Uznański-Wiśniewski pozdrowił rodaków
- "Jesteśmy tu razem". Uznański-Wiśniewski pisze historię Polski w kosmosie
- Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. 10 najważniejszych faktów o laboratorium na orbicie
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Jakub Kukla
Gość: prof. Bogusław Kołcz (Akademicka Szkoła Podstawowa im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu), prof. Jan Amos Jelinek (Akademia Pedagogiki Specjalnej w Warszawie)
Data emisji: 6.07.2025
Godzina emisji: 18.30
Źródło: PR24/bartos
REKLAMA
REKLAMA