Jak odwołać się od wyników matury? Procedura krok po kroku
Wyniki matury 2025 zostały ogłoszone 8 lipca. Co jednak w sytuacji, kiedy są one niższe niż oczekiwane, oszacowane na podstawie klucza odpowiedzi? Uczeń ma prawo do wglądu sprawdzonej pracy egzaminacyjnej oraz do weryfikacji sumy otrzymanych punktów. Jak skutecznie odwołać się od wyników matury?
2025-07-08, 10:42
Wniosek o wgląd do pracy maturalnej
Procedura odwołania się od wyników matury musi rozpocząć się od zapoznania się z ocenionym arkuszem egzaminacyjnym. Absolwent (jeśli jest niepełnoletni: jego rodzice) ma prawo wglądu do arkusza w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w ciągu 6 miesięcy od dnia wydania świadectw dojrzałości, aneksów i zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego.
Jak uzyskać zgodę na taki wgląd?
Należy złożyć wniosek o wgląd (osobiście, drogą elektroniczną, w tym z wykorzystaniem ZIU-SIOEO lub pocztą tradycyjną) do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Wniosek można zgłosić, korzystając z formularza udostępnionego na stronie CKE (załącznik 25a "Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego…"), ale można to zrobić również w formie e-mail.
We wniosku o wgląd do pracy egzaminacyjnej należy wskazać:
- imię i nazwisko zdającego,
- PESEL zdającego,
- dane teleadresowe osoby dokonującej wglądu (w tym adres e-mail oraz/lub numer telefonu komórkowego),
- przedmiot i poziom egzaminu, którego wgląd dotyczy.
Warto pospieszyć się, gdyż wnioski rozpatrywane są zgodnie z kolejnością wpływu.
Oglądanie sprawdzonej matury
W ciągu pięciu dni roboczych od złożenia wniosku maturzysta otrzyma informację, kiedy (dzień oraz godzina) i gdzie będzie mógł dokonać wglądu swojego arkusza maturalnego.
Jakie są zasady oglądania pracy?
- Czas zapoznania się ze sprawdzonym arkuszem nie może być krótszy niż 30 minut.
- Podczas wglądu obecny jest pracownik okręgowej komisji egzaminacyjnej.
- Maturzysta nie może robić kserokopii swojej pracy egzaminacyjnej, ale może wykonać jej zdjęcia (w całości lub w części). Zdjęcia można zrobić telefonem komórkowym.
- Maturzysta może podczas wglądu sporządzać notatki (przybory potrzebne do notowania dostarcza OKE) oraz zgłaszać zastrzeżenia dotyczące sprawdzenia pracy (w tym liczby punktów przyznanych przez egzaminatora - zasady oceniania będą dostępne na miejscu).
Jak odwołać się od wyniku matury?
Jeśli po zapoznaniu się ze sprawdzonym arkuszem maturzysta ma uzasadnione wątpliwości co do liczby przyznanych punktów lub sposobu oceny zadań - może zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Należy wypełnić wniosek o taką weryfikację: załącznik 25b "Informacji o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego…". Wniosek można wysłać drogą mailową.
Uwaga, należy pamiętać o dwóch bardzo istotnych kwestiach:
- wniosek o weryfikację trzeba zgłosić do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu;
- wniosek musi zawierać uzasadnienie wątpliwości, jeśli maturzysta nie zgadza się z przyznaną punktacją, powinien merytorycznie, odwołując się do klucza odpowiedzi CKE, uargumentować swoje zdanie.
Jak długo czeka się na wyniki odwołania?
Dyrektor OKE do weryfikacji sumy punktów wyznacza egzaminatora innego niż egzaminator, który sprawdzał i oceniał pracę jako pierwszy. Informację o efektach weryfikacji maturzysta otrzyma (drogą pisemną) w terminie 14 dni od dnia wysłania wniosku. Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów zostanie podwyższona, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustali nowy wynik egzaminu maturalnego.
Druga instancja odwołania się od wyników matury
To jednak nie koniec procedury odwoławczej, jaka przysługuje maturzyście. Absolwent może wnieść odwołanie od wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. Musi to zrobić w terminie 7 dni od dnia otrzymania informacji o wyniku weryfikacji sumy punktów. Odwołanie to może dotyczyć jedynie rozwiązań zadań otwartych, a rządzą nimi podobne zasady, co wcześniej. Odwołujący wskazuje zadanie lub zadania egzaminacyjne, co do których nie zgadza się z przyznaną liczbą punktów, wraz z merytorycznym, odwołującym się do zasad oceniania CKE uzasadnieniem. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej może w wyniku wniesionego odwołania dokonać ponownej weryfikacji sumy punktów.
Źródło: CKE/Polskie Radio/jp