Reforma edukacji w etapach. MEN przedstawia szczegóły i uruchamia specjalny serwis

Od 2026 r. zgodnie z nową podstawą programową będą uczyć się uczniowie klas I i IV szkoły podstawowej, a od 2027 r. uczniowie klas I szkól średnich. Nowy egzamin ósmoklasisty i nowa matura po raz pierwszy przeprowadzone będą w 2031 r. - poinformowała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka.

2025-07-09, 14:01

Reforma edukacji w etapach. MEN przedstawia szczegóły i uruchamia specjalny serwis
Barbara Nowacka na konferencji w MEN. Foto: PAP/Piotr Nowak

MEN przedstawił szczegóły ws. reformy edukacji

Szefowa MEN powiedziała w środę na konferencji, że reforma edukacji jest rozpisana na lata. - W 2026 r. zaczną obowiązywać nowe podstawy programowe w klasach I i IV szkoły podstawowej - przekazała Nowacka. Ministra dodała, że w 2027 r. reforma wejdzie również do szkół ponadpodstawowych, a w podstawówce obejmie kolejne lata. 

Według obecnego kierownictwa resortu podzielenie reformy na etapy pozwoli uniknąć błędów Anny Zalewskiej, która była szefową ministerstwa w czasie rządów PiS. Zdaniem Nowackiej wówczas wprowadzono reformę bardzo szybko, a "konsekwencje tego ponosimy do dziś". Zalewska m.in. zlikwidowała gimnazja. MEN uruchomiło też specjalny serwis: reforma26.men.gov.pl. Można na nim śledzić jej etapy, a także projekty i plany z nią związane. 

Nowa matura i egzamin ósmoklasisty

Nowacka zapowiedziała, że nowy egzamin ósmoklasisty oraz nowa matura zostaną po raz pierwszy przeprowadzone wtedy, gdy pierwsi uczniowie objęci nową podstawą programową zakończą pełny cykl kształcenia. Nowy egzamin ósmoklasisty i matura dla absolwentów liceów odbędą się po raz pierwszy w 2031 roku, natomiast nowa matura dla absolwentów techników - w 2032 roku.

W rozporządzeniu ministra edukacji w sprawie podstawy programowej, nazywanych zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z określonego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot jest opisany osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych. 

Prace nad podstawą programową resort edukacji powierzył Instytutowi Badań Edukacyjnych - Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Wicedyrektor tej instytucji Tomasz Gajderowicz poinformował, że zespoły pracujące nad podstawami do poszczególnych przedmiotów przekazały już "pierwsze szkice podstaw". Trafiły one do ekspertów, którzy przedstawili uwagi do nich. - W tej chwili jesteśmy na etapie, kiedy poszczególne zespoły podstaw programowych implementują te poprawki - powiedział Gajderowicz.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/PAP

Polecane

Wróć do strony głównej