Polacy dostają SMS-y o bilansie zdrowia. Wyjaśniamy, o co chodzi
Coraz więcej Polaków dostaje smsy zachęcające do rejestracji na badania w ramach programu Moje Zdrowie. Uspokajamy że to nie oszustwo, tylko nowa akcja Ministerstwa Zdrowia. Resort Izabeli Leszczyny chce w ten sposób zachęcić do regularnych wizyt lekarskich i dbania o siebie na bieżąco, nie tylko w wypadku choroby.
2025-07-10, 12:13
Badania profilaktyczne dorosłych do rzadkość. Ministerstwo chce to zmienić
Na telefony dużej liczby Polaków dochodzą sms-y o treści: "Min. Zdrowia zaprasza: program Moje Zdrowie - bilans zdrowia dla osób 20+. Wypełnij ankietę w mojeIKP, zrób badania i odbierz Indywidualny Plan Zdrowotny". To nie oszustwo czy spam. Zachęcamy, by nie ignorować tych wiadomości, tylko zarejestrować się na badania profilaktyczne.
Takie badania i bilanse zdrowia są w Polsce powszechne w przypadku dzieci. W ten sposób rodzice mogą śledzić zdrowie swoich pociech, sprawdzić, czy rozwijają się one prawidłowo i na wczesnym etapie wykryć ewentualne choroby. - Bardzo często jednak dorośli zapominają, aby taką samą troską otoczyć samych siebie. Dlatego dzisiaj wprowadzamy taki bilans zdrowia również dla osoby dorosłej. Ma on w nas wyrobić dobry nawyk regularnych badań i dbania o swoją kondycję zdrowotną - mówi ministra zdrowia Izabela Leszczyna.
Ministerstwo Zdrowia zachęca do badań profilaktycznych. Kto może w nim uczestniczyć?
Program badań profilaktycznych Moje Zdrowie adresowany jest do wszystkich osób powyżej 20 roku życia. W ramach tej akcji można za darmo, po zarejestrowaniu się w aplikacji mojeIKP, umówić się na podstawowe badania laboratoryjne i ocenę ich wyników przez lekarza. Dzięki temu łatwiej będzie wcześnie wykryć ewentualne zagrożenia i zmniejszyć w ten sposób ryzyko chorób serca czy nowotworów, dając sobie szansę na lepsze życie.
Program Moje Zdrowie. Na początku będzie ankieta
Przed wykonaniem badań niezbędne będzie wypełnienie ankiety, dostępnej w internecie na internetowym koncie pacjenta i w placówkach POZ. Osoby powyżej 60. roku życia będą musiały odpowiedzieć na trzy dodatkowe pytania, mające pomóc w diagnostyce chorób otępiennych. Ankiety trafią potem do POZ, które w ciągu 30 dni wystawi skierowanie na badania.
Zestaw badań diagnostycznych będzie zależał od odpowiedzi udzielonych w ankiecie, jednak kilka badań będzie wspólnych dla wszystkich:
- morfologia krwi,
- glukoza,
- kreatynina (z eGFR),
- lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
- TSH (hormon tyreotropowy),
- badanie ogólne moczu.
Dodatkowo, w zależności od wieku i odpowiedzi w ankiecie, w ramach programu Moje Zdrowie będzie można wykonać badania:
- ALAT - aminotransferaza alaninowa,
- ASPAT - aminotransferaza asparaginianowa,
- GGTP - gammaglutamylotranspeptydaza,
- PSA całkowity u mężczyzn,
- anty-HCV,
- lipoproteina (a) (wykonywana w ramach programu raz w życiu).
Po wykonanych badaniach pacjent spotka się z lekarzem lub pielęgniarką i omówi wyniki. Medyk zaproponuje też plan poprawy zdrowia.
Koniec programu "Profilaktyka 40+" Resort zdrowia ma plan
Moje Zdrowie zastąpił program "Profilaktyka 40+". Jest dostępny dla większej liczby osób, obejmuje kompleksowy wywiad i gwarantuje ocenę wyników przez lekarza. Będzie realizowany we wszystkich placówkach POZ. Raz na pięć lat skorzystać z niego mogą osoby między 20. a 49. rokiem życia. Dla starszych profilaktyczne badania zaplanowano co trzy lata.
Czytaj także:
- "Szlachetne zdrowie…"czyli ile jest warta właściwa profilaktyka i skąd czerpać wiedzę na ten temat?
- Polki boją się tego badania. Profilaktyka może uratować życie
- Badania profilaktyczne - dlaczego warto je wykonywać?
Pacjenci, którzy wypełnili ankietę w ramach programu "Profilaktyka 40+" do końca kwietnia, mogą z nich skorzystać do końca maja 2025 r. Jednocześnie z programu „Moje Zdrowie” będą mogli skorzystać po upływie 12 miesięcy - zaznacza Ministerstwo Zdrowia.
Źródło: PolskieRadio24.pl/MZ/mbl