Rzeź Wołyńska po raz pierwszy w unijnym dokumencie. Historyczny przełom
Po raz pierwszy w unijnym dokumencie wspomniana zostanie rzeź wołyńska. To efekt zabiegów polskich europosłów z różnych partii. Chodzi o dokument Parlamentu Europejskiego oceniającego sytuację na Ukrainie. Informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej potwierdził Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Beata Płomecka
2025-07-11, 15:27
Halicki o rzezi wołyńskiej: trzeba ją nazywać po imieniu
- Razem z Michałem Dworczykiem, ponad podziałami, ale także innymi parlamentarzystami, od dłuższego czasu zabiegamy o to, żeby w dokumentach, które dotyczą Ukrainy, zawierać ten faktograficzny paragraf, by szanować pamięć, by można było pochować ofiary, by nie tuszować tak trudnych zdarzeń historycznych i nazywać je po imieniu - powiedział Polskiemu Radiu Andrzej Halicki.
Posłuchaj
Dworczyk: to jest ważne również dla Ukrainy
Michał Dworczyk z Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wspólna presja doprowadziła do wspomnienia w oficjalnym, unijnym dokumencie ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach. - To jest przede wszystkim ważne dla rodzin ofiar, ważne dla wszystkich Polaków, ale paradoksalnie to również jest ważne dla Ukrainy, dlatego, że dopóki nie poradzimy sobie z naszą dramatyczną historią, dopóki nie zamkniemy tego dramatycznego rozdziału, trudno mówić o prawdziwym pojednaniu polsko-ukraińskim - podkreślił Michał Dworczyk.
Posłuchaj
Raport poświęcony Ukrainie ze wspomnieniem rzezi wołyńskiej ma być przyjęty w przyszłym tygodniu na komisji spraw zagranicznych Parlamentu Europejskiego. Po wakacjach trafi na sesję plenarną.
82. rocznica rzezi wołyńskiej
W piątek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Święto obchodzone jest w rocznicę tak zwanej Krwawej Niedzieli - 11 lipca 1943 roku - która była punktem kulminacyjnym rzezi wołyńskiej, masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną.
- Rzeź wołyńska 1943. "Calutka wieś była wyrżnięta"
- Rzeź wołyńska 1943. Wstrząsające relacje zbrodni
- Sprawiedliwi Ukraińcy. Ratowali Polaków w czasie rzezi wołyńskiej
Źródło: Polskie Radio/Beata Płomecka/łl