Na horyzoncie spore ocieplenie. Ale deszcz da się jeszcze we znaki
W weekend i na początku tygodnia nadejdzie ocieplenie. Nadal jednak będzie padać - w niedzielę pojawią się silne opady oraz burze. - Mogą wystąpić lokalne podtopienia - zwraca uwagę w rozmowie z Polskim Radiem Artur Surowiecki z Laboratorium Modelowania Meteorologicznego.
2025-07-12, 08:44
Niż genueński ustępuje, ale nie opady
Zagrożenie z powodziami, wraz z zanikaniem niżu genueńskiego, minęło - zapewniają meteorolodzy. Choć synoptyczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska zaznacza, że nadal będą nam towarzyszyć opady. - Prognozowana wysokość opadów na południu i północnym zachodzie wyniesie miejscami do 15-20 mm [15-20 litrów na metr kwadratowy - red.] - mówi Polskiemu Radiu Dąbrowska.
IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla północno-zachodniej Polski. Obejmują one następujące województwa:
- zachodniopomorskie (z wyjątkiem Koszalina i powiatów północno-wschodnich),
- wielkopolskie (krańce północno-zachodnie),
- lubuskie (część północna).

Burze mogą w sobotę wystąpić także na Pomorzu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Z kolei opady deszczu przewidywane są w całej Polsce. Temperatury z kolei wyniosą od 16 stopni w Lubuskiem i na Dolnym Śląsku, przez 17 stopni w Wielkopolsce, około. 20 stopni na Śląsku, Mazowszu i na Wybrzeżu i na Mazurach, do 22-23 stopni na ścianie wschodniej.

Cieplej, ale z burzami i nawalnymi opadami deszczu
W niedzielę będzie cieplej, ale również mogą wystąpić gwałtowne opady deszczu. Mogą one spowodować lokalne podtopienia. - Opady będą krótkotrwale, ale bardzo silne. Jeśli wystąpią nad miastem, mogą doprowadzić do lokalnym podtopień - opowiada Artur Surowiecki z Laboratorium Modelowania Meteorologicznego.
Będzie też burzowo. Na niedzielę prognozowane jest wydanie alertów pierwszego stopnia przed burzami dla przeważającego obszaru kraju. Mowa jest o pasie od północno-zachodniej Polski, przez część centralnej, po południowo-wschodnią część kraju.

Burz można się spodziewać niemal w całej Polsce - z wyjątkiem Warmii i Mazur oraz Podlasia. W całym kraju temperatury przekroczą 20 stopni Celsjusza. Wyniosą od 21 stopni w rejonach podgórskich i lokalnie nad morzem, przez 22-24 stopnie na przeważającym obszarze kraju, do 25 stopni na Mazowszu, Podlasiu i Podkarpaciu.
Początek tygodnia. Wzrost temperatur, ale nadal deszczowo
Początek przyszłego tygodnia zapowiada się w miarę ciepły, ale deszczowy. Na poniedziałek IMGW prognozuje wydanie alertów pierwszego stopnia przed burzami. Mają one objąć przede wszystkim Polskę centralną i wschodnią.

Temperatury wzrosną. Termometry wskażą od 22-23 stopni w rejonach podgórskich, nad morzem, na Warmii i Mazurach i Podlasiu, przez 23-26 stopni na przeważającym obszarze, do 27-28 stopni w Polsce południowo-zachodniej.
- Pogoda na wakacje. Ekspert IMGW: w końcu się ociepli
- Susza i powodzie w tym samym czasie. Jak to możliwe?
- Warszawa najchłodniejszą stolicą Europy. Dziś tylko 14 stopni
Źródła: PolskieRadio24.pl/Polskie Radio/łl