Warszawa najchłodniejszą stolicą Europy. Dziś tylko 14 stopni
Warszawa - biorąc pod uwagę stan na godzinę 11.00 - jest w piątek najchłodniejszą stolicą w Europie (w części kontynentalnej). Przed południem w stolicy Polski termometry wskazały 14 stopni Celsjusza. Wpływ na to ma m.in. niż genueński, który wciąż oddziałuje na Polskę.
2025-07-11, 12:03
Warszawa stolicą chłodu
Nawet na północy kontynentu w piątek notowane są wyższe temperatury. Przykładowo (stan na godzinę 11.00) w Oslo termometry wskazały 22 stopnie, w Sztokholmie 20 stopni, w Helsinkach 16 stopni (pochmurna aura) - ostatnia ze stolic najbardziej przypomina aurą stolicę Polski, w dodatku niebo nad Helsinkami również jest zachmurzone (jednak na razie nie pada). Cieplej jest także u naszych sąsiadów. W Berlinie 21 stopni, w Pradze 21 stopni, w Bratysławie 18 stopni, w Kijowie 22 stopnie, w Mińsku 17 stopni, w Wilnie 21 stopni.
Na przeciwległym biegunie - względem Warszawy - są Ateny i Moskwa, gdzie temperatura już przed południem przekroczyła 30 stopni Celsjusza. Ciepło jest także i innych krajach Europy. W Paryżu jest 26 stopni, w Brukseli 21 stopni, w Madrycie 26 stopni, w Rzymie 29 stopni, w Zagrzebiu 24 stopnie. Należy się spodziewać, że temperatury w ciągu dnia jeszcze wzrosną.
Tragiczna fala upałów. Ponad 2 tys. zgonów
Nie są to jednak takie wartości, jakie występowały na południu i zachodzie Europy na samym początku lata. Przypomnijmy, że temperatury, np. w Hiszpanii czy Portugalii, sięgały 46 stopni w cieniu. "Guardian" poinformował, że od 23 czerwca do 2 lipca, z powodu fali upałów, w 12 europejskich miastach zmarło około 2300 osób. Największe żniwo gorące i wilgotne powietrze zebrało w Mediolanie, Paryżu, Barcelonie i Londynie.
- Silny wiatr nad Bałtykiem. IMGW ostrzega mieszkańców i turystów [PROGNOZA POGODY]
- Split sparaliżowany po burzy. Prom zatopił statek w porcie
- "Nie dajmy się zaskoczyć burzy". Ekspert o górskich wycieczkach
Źródła: PolskieRadio24.pl/"Guardian"/łl