Duda ułaskawił łącznie 146 osób. Wśród nich Bąkiewicz i mężczyzna skazany za molestowanie córki

Andrzej Duda od objęcia funkcji prezydenta RP w 2015 ułaskawił łącznie 146. W gronie tych osób są m.in. Robert Bąkiewicz związany z ruchami nacjonalistycznymi, Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik oraz mężczyzna, który w przeszłości molestował własną córkę.

2025-07-16, 12:53

Duda ułaskawił łącznie 146 osób. Wśród nich Bąkiewicz i mężczyzna skazany za molestowanie córki
Andrzej Duda ułaskawił 146 osób. Foto: Adam Burakowski/East News

Andrzej Duda ułaskawia na potęgę? Blisko 150 osób

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda od dnia 6 sierpnia 2015 r. do dnia 15 lipca 2025 r. wydał postanowienia, na mocy których: 146 osób zostało ułaskawionych, 970 osobom odmówiono ułaskawienia" - przekazała Polskiej Agencji Prasowej Kancelaria Prezydenta RP. Jak poinformowała kancelaria, za czasów prezydentury Andrzeja Dudy postępowania ułaskawieniowe wobec 74 osób wszczęto w trybie w tzw. "trybie drugim prezydenckim, z urzędu".

Wśród ułaskawień dokonywanych przez Dudę nie brakuje wielu kontrowersji. Chociażby we wtorek portal Goniec poinformował o częściowym ułaskawieniu Roberta Bąkiewicza, działacza środowisk narodowych prawomocnie skazanego w 2023 roku za naruszenie nietykalności cielesnej aktywistki "Babci Kasi". Informację potwierdziła PAP rzeczniczka Prokuratora Generalnego prok. Anna Adamiak. - We wtorek wpłynęło postanowienie Prezydenta RP z 11 lipca br. o zastosowaniu prawa łaski wobec Roberta Bąkiewicza skazanego prawomocnym wyrokiem sądu. Akt łaski obejmuje darowanie kary ograniczenia wolności - powiedziała. Przypomniała, że w tym wyroku orzeczono także nawiązkę na rzecz pokrzywdzonej i środek karny poprzez podanie wyroku do publicznej wiadomości, ale te elementy orzeczenia nie zostały objęte decyzją ułaskawieniową.

Bąkiewicz, Kamiński i mężczyzna skazany za molestowanie córki

Na stronie Kancelarii Prezydenta pojawiła się informacja o zastosowaniu 11 lipca przez prezydenta prawa łaski "przez darowanie kary ograniczenia wolności" - bez wskazania, o kogo konkretnie chodzi, jak zawsze w przypadku ułaskawień. Decyzję prezydenta o ułaskawieniu Bąkiewicza skrytykował m.in. premier Donald Tusk. Jak stwierdził, to ułaskawienie "jest skandalem w ludzkim, moralnym wymiarze". W odpowiedzi Andrzej Duda napisał, że "skandalem" jest "bezprawie", które - w ocenie prezydenta - premier "wprowadza od 13 grudnia 2023".

To nie wszystko. Nie sposób nie wspomnieć o ułaskawieniu posłów i byłych szefów CBA -Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którzy zostali prawomocnie skazani przez warszawski sąd okręgowy za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień. Chodziło o działania dotyczące tak zwanej afery gruntowej.  Z kolei w marcu 2020 roku prezydent Andrzej Duda ułaskawił mężczyznę, który został skazany za molestowanie córki. Później tłumaczył, że to "sprawa rodzinna", a o uchylenie zakazu zbliżania się miały prosić pokrzywdzone - córka i partnerka mężczyzny.

Wnioski o ułaskawienie

Prośby o ułaskawienie przekazuje się na podstawie art. 565 par. 2 K.p.k. Prokuratorowi Generalnemu celem nadania im biegu w trybie art. 561 K.p.k. (tzw. "tryb pierwszy") albo w trybie art. 567 par. 2 K.p.k. (tzw. "tryb drugi – prezydencki, z urzędu").

Jak informuje KPRP na swej stronie, tryb pierwszy polega na przekazaniu prośby o ułaskawienie do Prokuratora Generalnego, który następnie przesyła ją do sądu, który wydał w danej sprawie wyrok. Jeżeli w danej sprawie orzekał tylko sąd pierwszej instancji i wyda on opinię pozytywną, to przesyła Prokuratorowi Generalnemu akta sprawy wraz ze swoją opinią, a w razie negatywnej opinii pozostawia prośbę bez dalszego biegu.

Czytaj także:

Tryb drugi również polega na przekazaniu prośby skazanego o ułaskawienie do sądu jak w trybie pierwszym, z tym że negatywne zaopiniowanie prośby przez sąd nie powoduje pozostawienia prośby bez biegu. Jak informuje KPRP na swej stronie, nadanie biegu prośbie w "trybie drugim" ma miejsce wówczas, gdy z treści prośby wynika uzasadnione przypuszczenie, że skazany może zasługiwać na łaskę z powodu np. nienagannej opinii środowiskowej, odbycia znacznej części kary pozbawienia wolności czy naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem. Nadanie prośbie biegu w "trybie drugim" nie przesądza o decyzji prezydenta, który - na podstawie dokumentów - podejmuje decyzję, pozytywną lub negatywną.

Który prezydent ułaskawił najwięcej osób?

Najwięcej osób ułaskawił urzędujący przez dwie kadencje Aleksander Kwaśniewski - łącznie 4302 osoby. Odmów ułaskawień prezydent Kwaśniewski wydał 2639. Lech Wałęsa, który był prezydentem przez jedną kadencję, zastosował prawo łaski wobec 3454 osób, odmówił ułaskawienia w 444 przypadkach. Bronisław Komorowski ułaskawił 360 osób, odmówił 1544 osobom. Lech Kaczyński ułaskawił 201 osób i wydał 913 odmów.

Źródła: PolskieRadio24.pl/X.com/PAP/TVN24/hjzrmb

Polecane

Wróć do strony głównej