Rozwój OZE w Polsce. Wójcik: mówimy o bardzo dużym przyspieszeniu

Czerwiec był wyjątkowy, jeżeli chodzi o dane, ponieważ wiało faktycznie dwa razy mocniej niż ubiegłego czerwca - powiedział w Polskim Radiu 24 Jędrzej Wójcik z Forum Energii, analizując udział OZE w miksie energetycznym.

2025-07-16, 21:50

Rozwój OZE w Polsce. Wójcik: mówimy o bardzo dużym przyspieszeniu
Farma fotowoltaiczna na Podlasiu. Foto: PAP/Artur Reszko

Wyjątkowy czerwiec

Historyczny moment w polskiej energetyce. W czerwcu więcej energii w kraju pochodziło z odnawialnych źródeł energii (OZE) niż z węgla. Fotowoltaika, wiatraki i biomasa prześcignęły tradycyjne elektrownie. Czy to początek końca ery węgla? Jakie technologie pchają ten zielony zwrot naprzód? Czy tempo zmian wystarczy, by sprostać wyzwaniom klimatycznym i unijnym regulacjom?

Posłuchaj

Jędrzej Wójcik gościem Patryka Michalskiego (Zmiana klimatu) 22:39
+
Dodaj do playlisty

 

Jeszcze 20 lat temu energia elektryczna w 95 proc., możemy mówić o całości, pochodziła właśnie z węgla. Reszta to było trochę wody - powiedział ekspert, wskazując na dużą zmianę, która zaszła i dynamikę transformacji w ostatnich latach. Odnosząc się do rekordowego udziału energii z OZE, Jędrzej Wójcik odnotował nietypową pogodę. - Czerwiec był wyjątkowy, jeżeli chodzi o dane, ponieważ wiało faktycznie dwa razy mocniej niż ubiegłego czerwca - wyjaśnił. Dodał, że elektrownie wiatrowe działają w taki sposób, że generują najwięcej energii zimą i takie są "naturalne cykle". - W czerwcu mieliśmy miks dużej generacji z wiatru, ale także dużej generacji ze słońca - opisał. 

Odejście od węgla

Ekspert poinformował, ze "obecnie w polskim systemie działa 1,6 mln prosumentów", a moc fotowoltaiki to 23 GW - co latem może wystarczać na zasilenie całego kraju. - Ostatnie pięć lat w polskiej energetyce dały mniej więcej taki sam efekt jak wcześniejsze 15 lat, więc mówimy tutaj o bardzo dużym przyspieszeniu - powiedział Wójcik o rozwoju OZE. Dopowiedział, że za ten wynik odpowiadają instalacje prosumenckie, które rozkręciły energetykę słoneczną. Zaznaczył, że rozwój energetyki wiatrowej został zatrzymany ograniczeniami prawnymi. Jego zdaniem przez najbliższą dekadę będziemy jeszcze zmuszeni do korzystania z węgla. Jak dodał, po 2036 roku do miksu powinien dołączyć atom i będzie odpowiedzialny za 20 proc. produkcji energii w Polsce.

Czytaj także:

***

Audycja: Zmiana klimatu
Prowadząca: Patryk Michalski
Goście: Jędrzej Wójcik (ekspert ds. transformacji energetycznej, Forum Energii)
Data emisji: 16.07.2025
Godzina emisji: 19.06

Źródło: Polskie Radio 24/fc

Polecane

Wróć do strony głównej