Polska 2050 ucina spekulacje: nie ma scenariusza zmiany szefa rządu

2025-07-16, 18:59

- Nie ma naszej chęci zmiany premiera ani informacji o tym, że sam Donald Tusk wyraża taką wolę - oświadczył w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Senatu, polityk Polski 2050 Maciej Żywno. W ten sposób odniósł się do medialnych spekulacji o możliwym odejściu Donalda Tuska w 2026 roku. Jak zaznaczył, temat ten nie pojawił się w żadnych rozmowach liderów koalicji.

Z informacji "Rzeczpospolitej" wynika, że wśród polityków koalicji coraz częściej mówi się o nadchodzącej rekonstrukcji jako o ostatniej, którą przeprowadzi Donald Tusk. Kolejne zmiany - planowane na 2026 rok - miałyby już objąć także stanowisko premiera i stanowić element przygotowań wizerunkowych przed wyborami parlamentarnymi. Według rozmówców gazety taki scenariusz zaczyna być brany pod uwagę również przez samego szefa rządu. 

  • Gościem Pawła Pawłowskiego w audycji "Rozmowa Polskiego Radia 24" w środę  (16.07) o godz. 17.33 był wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, polityk Polski 2050

- Nie znamy takiego scenariusza. Tak samo jak nie ma na stole ostatecznej wersji rekonstrukcji rządu, nie ma również planu pracy rządu na najbliższe miesiące. Jeżeli pojawi się taki plan, to może pan premier powie również na temat kwestii przywództwa w rządzie - podkreślił Maciej Żywno.

Posłuchaj

Maciej Żywno gościem Pawła Pawłowskiego (Rozmowa Polskiego Radia 24) 13:32
+
Dodaj do playlisty

- Natomiast w tym momencie nie ma ani naszej chęci, woli zmiany premiera, ani informacji o tym, że pan premier sam taką wolę ogłasza. W żadnym momencie nie pojawiło się to w przestrzeni rozmów z liderami formacji politycznych - dodał senator Polski 2050. 

Rekonstrukcja rządu nie pomoże ekipie Tuska? Nowy sondaż

Zapowiadane od lutego zmiany w strukturze rządu - w tym zmniejszenie liczby ministrów i wiceministrów - mają wkrótce dojść do skutku. Jednak dane z najnowszego sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" wskazują, że obywatele nie wiążą z nimi większych nadziei. Jedynie 5,9 proc. respondentów uważa, że rekonstrukcja zdecydowanie pomoże przezwyciężyć obecny kryzys, a 25,4 proc. ocenia, że "raczej tak".

Łącznie zaledwie co trzeci ankietowany spodziewa się pozytywnego efektu. 21,5 proc. ocenia, że zmiany "raczej nie pomogą", a 37,8 proc. - że "zdecydowanie nie". To razem 59,3 proc. osób, które są negatywnie nastawione do planowanych działań. 9,4 proc. nie potrafiło jednoznacznie ocenić ich wpływu.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio 24/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej