ChatGPT może teraz "myśleć" i "działać". OpenAI wprowadza nową funkcję

W czwartek firma OpenAI ogłosiła wprowadzenie nowej funkcji w chatbocie ChatGPT, która pozwala mu wykonywać zadania na rzecz użytkownika. To część szerszego trendu w branży technologicznej - informuje CNN.

2025-07-18, 11:12

ChatGPT może teraz "myśleć" i "działać". OpenAI wprowadza nową funkcję
ChatGPT będzie tzw. cyfrowym asystentem. Foto: HOLLANDSE HOOGTE/East News

ChatGPT jako cyfrowy asystent

ChatGPT z nowym trybem asystenta (ang. agent mode) umożliwia samodzielne podejmowanie działań i analizowanie informacji. Jak podaje CNN, giganci technologiczni liczą na to, że użytkownicy będą zlecać bardziej złożone zadania cyfrowym asystentom, zamiast przełączać się między aplikacjami i ręcznie przeszukiwać internet. Podobne rozwiązania rozwija konkurencyjne Google w ramach swojego chatbota Gemini. 

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez OpenAI, nowa funkcja opiera się na działaniu wirtualnego komputera, dzięki czemu ChatGPT może realizować wieloetapowe polecenia. Przykładowo, użytkownik będzie mógł wydać komendę: "sprawdź mój kalendarz i przygotuj briefing o nadchodzących spotkaniach z klientami na podstawie najnowszych wiadomości" - czytamy we wpisie na blogu firmy. Będzie też potrafił m.in. kupić składniki na wybrany przez użytkownika posiłek.

W demonstracyjnym nagraniu OpenAI pokazało, jak ChatGPT pomaga użytkownikowi w przygotowaniach do ślubu. Wśród szczegółowych instrukcji znalazły się m.in.: "znajdź strój zgodny z dress codem" oraz "zaproponuj pięć opcji i hotele, które pozwolą na przyjazd z kilkudniowym wyprzedzeniem". 

Nowa funkcja jest dostępna dla subskrybentów planów Pro, Plus oraz Team. Łączy ona możliwości wcześniej wprowadzonych narzędzi: ChatGPT Operator do przeszukiwania internetu i Deep Research do analizy danych i tworzenia raportów.

Ryzyko związane z nowymi funkcjami chatbota

Firma zastrzega jednak, że nowa funkcjonalność wiąże się z ryzykiem. Model ma ograniczony dostęp do danych, a niektóre działania, takie jak wysyłanie wiadomości e-mail, wymagają świadomej zgody i nadzoru użytkownika. Firma podkreśla również, że agent został zaprogramowany tak, by odmawiał wykonywania "zadań wysokiego ryzyka", takich jak przelewy bankowe.

OpenAI zaleca również ostrożność przy udzielaniu dostępu do danych osobowych. Przykładowo - jak zaznacza firma - udostępnienie kalendarza w celu zorganizowania wspólnej kolacji jest uzasadnione, ale do zakupów odzieżowych taka informacja nie jest potrzebna.

Czytaj także:

Źródło: CNN

Polecane

Wróć do strony głównej