List Bodnara w sprawie Nawrockiego. Wiemy, kiedy odpowie Hołownia
Marszałek Szymon Hołownia odniesie się do listu Adama Bodnara na najbliższym posiedzeniu - poinformowało biuro prasowe Sejmu. Minister sprawiedliwości w 12 punktach wskazał na nieprawidłowości i wątpliwości dotyczące wyborów prezydenckich.
2025-07-18, 21:10
Hołownia odpowie na list Bodnara. Na posiedzeniu Sejmu
W czwartek minister sprawiedliwości i prokurator generalny przesłał marszałkowi Sejmu list o nieprawidłowościach i wątpliwościach prawnych dotyczących ważności ostatnich wyborów prezydenckich. Wskazał między innymi na to, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie może być uznana za sąd.
Do listu Szymon Hołownia odniesie się przy okazji najbliższego posiedzenia Sejmu - oświadczyło, w odpowiedzi na pytania mediów, Biuro Obsługi Medialnej Kancelarii Sejmu (BOM). Z oświadczenia wynika też, że list Adama Bodnara nie wpłynie na zmianę daty zaprzysiężenia Karola Nawrockiego 6 sierpnia. Najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w dniach 22-25 lipca.
Protesty wyborcze i prokuratorskie śledztwa
Uchwałę stwierdzającą ważność wyborów prezydenckich, Sąd Najwyższy podjął 1lipca, w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. W skierowanym do Szymona Hołowni liście, Adam Bodnar stwierdził, że Izba ta "nie może być uznana za sąd". Napisał też, że sędziowie podjęli uchwałę o przed rozpoznaniem wszystkich protestów wyborczych.
Posłuchaj
Jak ocenił, wątpliwości co do rzetelności procedury rozpoznania protestów wyborczych budzi m.in. łączenie protestów do wspólnego rozeznania, zamiast rozpatrywania każdego z osobna. Jego zdaniem również niektóre protesty wyborcze zostały oddalone bez należytego rozpoznania. Wspomniał też, że w jednej ze spraw nie doszło w ogóle do rozpoznania protestu wyborczego.
Czytaj także:
- Jakie jest zaufanie do Szymona Hołowni? Polacy odpowiedzieli w nowym sondażu
- Czarzasty zamiast Hołowni? Wyniki sondażu jasno wskazują jedno nazwisko
Bodnar poinformował również w liście o toczących się postępowaniach dotyczących naruszeń procedury wyborczej w wyborach prezydenckich. Jak czytamy, aktualnie prowadzonych jest 17 śledztw, w ramach których prokuratorzy referenci przeprowadzają czynności procesowe w postaci oględzin kart do głosowania i protokołów głosowania, łącznie w 249 obwodowych komisjach wyborczych. Wspomniał też o nieprawidłowościach natury formalnej.
Źródła: PAP/Polskie Radio/mbl