"Nie znamy źródła zakażenia". Nowe ustalenia o przypadku cholery w Polsce
Obecnie nie znamy źródła zakażenia szczepami przecinkowca cholery u pacjentki. Prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia przyczyny zakażenia i pochodzenia patogenu - przekazała w niedzielę powiatowa inspektor sanitarna w Stargardzie dr inż. Irena Agata Łucka.
2025-07-20, 11:24
Źródła zakażenia szczepami przecinkowca cholery
Powiatowa inspektor sanitarna w Stargardzie dr inż. Irena Agata Łucka potwierdziła wystąpienie zakażenia szczepami przecinkowca cholery u pacjentki, która przebywała na oddziale chorób wewnętrznych SPWZOZ w Stargardzie, a obecnie jest pacjentką na oddziale zakaźnym szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.
- Obecnie nie znamy wektora zakażenia. Nieustannie prowadzone jest dochodzenie epidemiologiczne w tym zakresie w celu ustalenia przyczyny zakażenia i pochodzenia patogenu – zaznaczyła.
Poinformowała, że w związku z potwierdzonym przypadkiem cholery wszczęto procedury polegające na zidentyfikowaniu kręgu osób mających styczność z chorą. Główny inspektor sanitarny dr Paweł Grzesiowski przekazał, że pod nadzorem epidemiologicznym jest 85 osób.
Cholera w Polsce
Ostatni przypadek cholery w Polsce odnotowano w 2019 roku w Świnoujściu. W Stargardzie jest to pierwszy taki przypadek.
Decyzją dyrektora szpitala w Stargardzie wstrzymano tam przyjęcia pacjentów na oddział wewnętrzny niezwłocznie po otrzymaniu dodatniego wyniku na obecność przecinkowca cholery u pacjentki. Dyrektor wstrzymał także odwiedziny u pacjentów podlegających nadzorowi epidemiologicznemu. Zalecono dezynfekcję oddziału.
- Cholera: zakażenie, objawy, leczenie i szczepionka - jak się chronić?
- Aluminium w szczepionkach a choroby. Nowe badanie obala mit
- Sukces innowacyjnej metody in vitro. Dzieci zdrowe mimo wysokiego ryzyka
Źródło: PAP/nł