Tusk ma powody do zadowolenia. Polska triumfuje w walce o unijne miliardy

Polska została największym beneficjentem nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Portal "Politico" wskazuje na triumf rządu Donalda Tuska i podkreśla, że Warszawa znacznie wyprzedziła inne kraje członkowskie pod względem przyznanych środków.

2025-07-21, 09:12

Tusk ma powody do zadowolenia. Polska triumfuje w walce o unijne miliardy
Premier Donald Tusk . Foto: Filip Naumienko/REPORTER

"Politico": Warszawa triumfuje w walce o unijne miliardy

Jak zauważa amerykański portal "Politico", Polska jest głównym wygranym w projekcie nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2028-2034. Z tej puli Warszawa ma otrzymać 123 mld euro, czyli o ponad 30 mld więcej niż druga w kolejności Francja. "Politico" zwraca uwagę, że sukces nie umknął rządzącym i zauważa, że premier Donald Tusk wykorzystuje go jako dowód na skuteczność swojej koalicji oraz odbudowę relacji z Unią Europejską po latach napięć. Portal przypomina jednak, że Polska już wcześniej była największym beneficjentem dopłat rolnych i regionalnych, choć tym razem skala przewagi nad innymi krajami jest wyjątkowo duża.

Krytyka projektu nowego budżetu. Niemcy i Węgry przeciwne

Projekt budżetu to na razie pierwszy krok, muszą go jeszcze przyjąć wszystkie państwa członkowskie. A pierwsze reakcje z europejskich stolic potwierdzają, że negocjacje będą trudne. Niemcy, Szwecja i Holandia już poinformowały, że nie zgodzą się na tak duży unijny budżet i będą domagały się cięć wydatków. Przeciwne są również Węgry. Premier Viktor Orban nazwał plan "pakietem ratunkowym dla Ukrainy". Pojawiły się także kontrowersje wokół zmniejszenia środków na rolnictwo z 386,6 mld do 300 mld euro. 

Projekt nowego wieloletniego budżetu Wspólnoty, określany przez Komisję Europejską jako "najbardziej ambitny w historii", zakłada łączną kwotę 2 bln euro, czyli niemal dwukrotnie więcej niż obecny budżet, wynoszący 1,2 bln euro. Środki te mają finansować nie tylko odpowiedź UE na rosnące wyzwania geopolityczne i gospodarcze, ale również spłaty pożyczek zaciągniętych na potrzeby pandemicznego Funduszu Odbudowy.

Czytaj także: 

Źródła: Polskie Radio/Politico/PAP/pjm/k

Polecane

Wróć do strony głównej