Nowa era pogrzebów? Opracowano "żywą trumnę", która "wyrasta" sama

Holenderska firma Loop Biotech zaprojektowała pierwszą na świecie "żywą trumnę", w pełni biodegradowalną, wykonaną z naturalnych materiałów, która rozkłada się w ciągu zaledwie 45 dni po złożeniu do ziemi - donosi "Daily Mail".

2025-07-22, 15:22

Nowa era pogrzebów? Opracowano "żywą trumnę", która "wyrasta" sama
"Żywa trumna". Foto: Cover Images/East News

"Żywa trumna" z grzybów nową formą ekologicznego pochówku?

Trumna, nazwana Living Cocoon, powstaje w ciągu tygodnia z grzybni lokalnych gatunków grzybów oraz przetworzonych włókien konopnych. Wnętrze wyściełane jest miękkim posłaniem z konopi i poduszką z mchu - z możliwością "ulepszenia" do wełny lub miękkiej bawełny. 

Konstrukcja waży 30 kg i może pomieścić osobę o wadze do 200 kg. Wyposażona jest w sześć zintegrowanych uchwytów ułatwiających transport. Choć metoda ta jest już dostępna w Wielkiej Brytanii, nie należy do najtańszych - trumna kosztuje około 3000 funtów.

Trumna Trumna

Niedawno Mark Ancker stał się pierwszą osobą pochowaną w takiej trumnie w Stanach Zjednoczonych. - Jestem pewna, że tata stanie się częścią ogrodu do zimy - powiedziała jego córka, Marsya Ancker, w rozmowie z Fast Company. - Nie chciał być balsamowany. Chciał po prostu wrócić do ziemi, w miejsce, które kochał - dodała.

Do tej pory firma sprzedała około 2500 trumien, głównie w Holandii. Ich produkty są dostępne również w Wielkiej Brytanii. Firma podkreśla, że tradycyjne trumny z drewna to rozwiązanie nieekologiczne - nie tylko wymagają dziesięcioleci na wzrost drzew, ale też konieczności ich ścinania, transportu i obróbki. Tymczasem - jak przekonują - "żywa trumna" wyrasta w ciągu zaledwie siedmiu dni i nie trzeba jej malować, lakierować ani instalować w niej metalowych elementów.

Jak powstaje "żywa trumna"?

Proces produkcji polega na zmieszaniu grzybni, czyli podziemnej części grzybów, z włóknami konopi. Mieszankę wlewa się do formy, z której w ciągu tygodnia "wyrasta" gotowa trumna. W zakładzie produkcyjnym o powierzchni 1500 metrów kwadratowych w Delft w Holandii firma może jednocześnie wytwarzać do 500 trumien. 

"Żywa trumna" może być używana zarówno do pochówków w ziemi, jak i do kremacji. Firma oferuje również biodegradowalne urny, w cenie około 300 funtówDla porównania, ceny drewnianych trumien w Wielkiej Brytanii wahają się od około 270 do 2000 funtów, w zależności od rodzaju drewna, wykończenia i przeznaczenia (pochówek lub kremacja).

Czytaj także:

Źródło: "Daily Mail"

Polecane

Wróć do strony głównej