Dziwidło olbrzymie rośnie w oczach. Na UW czekają na jego kwitnienie

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa wyjątkowe oczekiwanie. W szklarniach Ogrodu Botanicznego rośnie dziwidło olbrzymie - jedna z najrzadszych i najbardziej spektakularnych roślin świata. Okaz przyrasta w błyskawicznym tempie, a jego kwitnienie przewidywane jest na pierwszą dekadę sierpnia.

2025-07-24, 11:31

Dziwidło olbrzymie rośnie w oczach. Na UW czekają na jego kwitnienie
Botaniczna sensacja na UW. Dziwidło może zakwitnąć w sierpniu. Foto: FB/Uniwersytet Warszawski

Dziwidło olbrzymie rośnie błyskawicznie w szklarniach UW

Na Uniwersytecie Warszawskim trwa oczekiwanie na niezwykłe zjawisko botaniczne. W szklarniach Ogrodu Botanicznego rośnie dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) - jedna z najbardziej imponujących i rzadko kwitnących roślin na świecie. Jak poinformował uniwersytet w mediach społecznościowych, w środę rano okaz mierzył już 112 cm, co oznacza, że tylko w ciągu jednej doby przybyło mu aż 8 cm.

Dziwidło ma obecnie idealne warunki do rozwoju: jest ciepło, a na obrzeżach pochwy kwiatostanowej (tzw. spathy) pojawił się bordowy kolor, zwiastujący zbliżające się kwitnienie. Spektakularny moment może nastąpić między 4 a 10 sierpnia - choć data ta jest orientacyjna. Uniwersytet zapowiada również uruchomienie transmisji online, która umożliwi obserwowanie kwitnienia zdalnie.

Co to za roślina i dlaczego wzbudza emocje?

Amorphophallus titanum, czyli dziwidło olbrzymie, pochodzi z wilgotnych lasów deszczowych Sumatry i słynie z niezwykłego - choć rzadkiego - procesu kwitnienia, który może trwać zaledwie od 24 do 48 godzin. W tym czasie roślina wydziela silny zapach przypominający gnijące mięso, który ma za zadanie przyciągnąć owady zapylające. Kwiat może osiągnąć nawet 3 metry wysokości i jest uważany za jeden z największych kwiatostanów na świecie. 

Dla osób chcących obserwować dalszy rozwój rośliny, Uniwersytet Warszawski prowadzi relacje i aktualizacje na swoim profilu w mediach społecznościowych pod hasztagiem #raportdziwidło.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/Royal Botanic Gardens, Kew/

Polecane

Wróć do strony głównej