Machu Picchu. Jak nazywano ruiny miasta po upadku imperium Inków?
Badania wykazują, że jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie i główna atrakcja turystyczna Peru znana była pod inną nazwą przez lata przed odkryciem jej przez Hirama Binghama.
2025-07-24, 07:40
Niedostępne miasto
Fascynująca siedziba Inków ukryta była przez wieki w górach Peru. Rezultaty jednej z peruwiańskich wypraw amerykańskiego profesora Hirama Binghama, zaskoczyły nie tylko odkrywcę, ale też cały świat. Amerykański odkrywca, naukowiec i polityk po raz pierwszy ujrzał pozostałości miasta 24 lipca 1911 roku.
Peruwiańskie miasto ma powierzchnię 5 km kwadratowych. Położone na jednym z grzbietów w Andach rozciąga się na wysokości od 2090 do 2400 m n.p.m. Z trzech stron otacza je rzeka, Urubamba, a z czwartej osłania Huayana Picchu. Jego trudno dostępne położenie sprawiło, że hiszpańscy kolonizatorzy nigdy go nie zdobyli.
Powiązany Artykuł

Machu Picchu jest starsze niż przypuszczano
Notatki odkrywcy Machu Picchu
Ponad 111 laty po pierwszej wizycie Hirama Binghama w tym miejscu historyk Donato Amado Gonzales z Ministerstwa Kultury Peru (Cusco) i archeolog Brian S. Bauer z Uniwersytetu Illinois Chicago przejrzeli oryginalne notatki Binghama, mapy regionu z początku XX wieku i wielowiekowe dokumenty z różnych archiwów. Wyniki ich badań sugerują, że o miejscu tym wiedziano mniej, niż wcześniej sądzono.
W swojej pracy, opublikowanej w Ñawpa Pacha: Journal of Andean Archaeology, badacze dochodzą do wniosku, że Inkowie pierwotnie nazywali to miejsce Huayna Picchu, od skalistego szczytu, który leży najbliżej miejsca, a nie Machu Picchu, od nazwy najwyższej góry w pobliżu starożytnego miasta.
- Zaczęliśmy od niepewności co do nazwy ruin, kiedy Bingham odwiedził je po raz pierwszy, a następnie przejrzeliśmy kilka map i atlasów wydrukowanych przed wizytą Binghama w ruinach - powiedział prof. Brian S. Bauer. - Istnieją istotne dane, które sugerują, że miasto Inków rzeczywiście nazywało się Picchu lub, co bardziej prawdopodobne, Huayna Picchu.
Machu Picchu - znane już przed Binghamem
W 2012 roku hiszpańska historyk Mari Carmen Martín Rubio odkryła prawdziwą nazwę Machu Picchu w XXXII rozdziale kroniki Juana de Betanzos z XVI wieku. Miasto w czasach swojej świetności - funkcjonowania imperium Inków - nazywało się Patallaqua. Nazwa pochodzi od słów w języku Inków, keczua: pata (stopień, schodek) i llaqta (miasto, wioska, prowincja). Tak sugerują historycy, opierając się na źródle z XVI wieku.
Powiązany Artykuł

Hiram Bingham - odkrywca Machu Picchu
A jak nazywane były ruiny miasta po upadku inkaskiego państwa? Wszystko wskazuje na to, że odpowiedzią jest Huayna Picchu. Gonzalez i Bauer odkryli, że ruiny inkaskiego miasta o tej nazwie są wspomniane w atlasie z 1904 roku, który został opublikowany siedem lat przed przybyciem Binghama do Peru. Ponadto badacze ustalili, że w 1911 roku Binghamowi powiedziano o ruinach Huayna Picchu położonego nieopodal rzeki Urubamba, zanim ten wyruszył z Cusco na poszukiwanie pozostałości po mieście. Syn właściciela ziemskiego powiedział Binghamowi w 1912 roku, że ruiny nazywały się Huayna Picchu.
Według Bauera, najbardziej wiarygodne informacje na temat oryginalnej nazwy inkaskiego miasta zachowały się w relacjach Hiszpanów, napisanych stosunkowo niedługo po tym, jak region znalazł się pod ich kontrolą pod koniec XVI wieku.
- Kończymy na niesamowitym opisie z końca XVI wieku, kiedy rdzenni mieszkańcy regionu rozważali powrót do miejsca, które nazywali Huayna Picchu - powiedział Bauer.
Źródło: Polskie Radio/bm/EurekaAlert