Tragedia na granicy. W Bugu znaleziono ciało mężczyzny

Policja ustala tożsamość mężczyzny, którego w czwartek strażacy wydobyli z rzeki Bug w woj. lubelskim. Straż graniczna nie wyklucza, że to ciało jednego z migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski. Od początku roku w tej granicznej rzece na odcinku lubelskim znaleziono osiem ciał.

2025-07-24, 12:33

Tragedia na granicy. W Bugu znaleziono ciało mężczyzny
Kolejne ciało znaleziono w Bugu przy granicy polsko-białoruskiej. Foto: AGENCJA SE/East News

Ciało mężczyzny znalezione w Bugu. Trwa ustalanie tożsamości

Mł. chor. Paweł Smyk z Nadbużańskiego Oddziału SG potwierdził Polskiej Agencji Prasowej, że żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w czasie patrolu znaleźli zwłoki w Bugu. - Ciało z rzeki wydobyli strażacy. Na ten moment w stu procentach nie możemy potwierdzić, ani wykluczyć, czy to ciało jednego z migrantów, którzy próbowali dostać się z Białorusi do Polski - zaznaczył.

Nadkom. Barbara Salczyńska-Pyrchla przekazała, że ciało mężczyzny znaleziono w czwartek po godz. 4 rano w rejonie miejscowości Kuzawka Kolonia (gm. Sławatycze). Zaplanowano sekcję zwłok. - Wyjaśniamy szczegóły i ustalamy tożsamość tej osoby - podkreśliła. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Parczewie.

Ósme ciało w Bugu od stycznia. Migranci próbują forsować granicę

To ósme zwłoki, odnalezione od początku roku, w lubelskim odcinku Bugu. Śledztwa w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej. Ustala tożsamość zmarłych i przyczyny śmierci. Dotychczas potwierdziła, że jedną z ofiar był 26-letni obywatel Erytrei. Przyczyną jego zgonu było utonięcie.

Według danych nadbużańskiej SG, ok. 800 osób próbowało w tym roku nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską w woj. lubelskim. Przede wszystkim byli to obywatele Afganistanu, Erytrei, Iraku, Pakistanu i Etiopii. W całym 2024 r. było to ok. 450 cudzoziemców.

Przy granicy polsko-białoruskiej w woj. lubelskim kończy się budowa bariery elektronicznej. W jej skład wejdzie m.in. około 1,8 tys. słupów kamerowych, 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych oraz specjalne czujniki zapewniające wykrywanie różnych cech fizycznych obiektów. Zaplanowano też montaż około 200 km kabli zasilających i tyle samo transmisyjnych.

Centrum nadzoru nad barierą będzie się mieścić w komendzie SG w Chełmie. W skład bariery wejdzie także siedem stanowisk końcowych zlokalizowanych na terenie placówek oddziału. Dodatkowo system ma być zintegrowany z istniejącymi wieżami obserwacyjnymi i z siecią teleinformatyczną SG.

Czytaj także:

Źródło: PAP/nł

Polecane

Wróć do strony głównej