Szczecin wprowadza nocną prohibicję. Od kiedy zakaz?
Od 8 sierpnia w Szczecinie wprowadzona zostanie nocna prohibicja. To kolejne miasto na mapie Polski, które zdecydowało się na taki krok. Ograniczenie ma podnieść jakość życia oraz poziom bezpieczeństwa mieszkańców.
2025-07-24, 15:18
Nocna prohibicja w Szczecinie od 8 sierpnia
W czwartek w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego pojawiła się uchwała o wprowadzeniu nocnej prohibicji na terenie Szczecina. Radni rozpatrywali ją jeszcze w czerwcu. Wtedy również została przegłosowana.
- Zakończyło się postępowanie nadzorcze nad uchwałą Rady Miasta Szczecina w sprawie nocnej prohibicji. Po przeanalizowaniu uchwały i wszystkich dokumentów nie stwierdzono istotnej niezgodności z prawem - poinformował rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego Paulina Heigel.
Jakie zmiany?
Jak czytamy w dokumencie, sprzedaż alkoholu na terenie Szczecina będzie zakazana w godz. 23-6. Warto jednak nadmienić, że chodzi tu o alkohol przeznaczony do spożycia poza miejscem sprzedaży. Zakaz nie obejmie więc restauracji, pubów, czy innych lokali gastronomicznych. Niemożliwe będzie natomiast kupno alkoholu w sklepach monopolowych, spożywczych, czy na stacjach benzynowych.
Za uchwałą o nocnej prohibicji głosowało 22 radnych. Sześciu było przeciwnych, a trzech nie brało udziału w głosowaniu. Rozwiązanie zostało poparte przez radnych Koalicji Obywatelskiej i OK Polska.
Głównym argumentem przeciwko nocnej sprzedaży było bezpieczeństwo. Radni wskazywali, że ograniczenie dostępności alkoholu w nocy zmniejszy liczbę wykroczeń, przestępstw, przypadków zakłócania porządku publicznego, wandalizmu, bójek i rozbojów.
Szczecin za przykładem innych miast
W związku z nadużywaniem alkoholu w 2024 roku funkcjonariusze szczecińskiej policji odnotowali ok. 20 tys. interwencji - przekazała przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej rady miasta Ewa Jasińska (KO). Wskazała przy tym, że wprowadzenie nocnej prohibicji w innych miastach przyniosło pozytywne efekty.
W całym Szczecinie wydano ok. 3 tys. koncesji na sprzedaż alkoholu. Ok. 600 z nich należy do sklepów. Zgodnie z przepisami muszą się one znajdować w odległości co najmniej 100 m od szkół, kościołów i ośrodków leczenia uzależnień.
Gdzie już obowiązuje nocna prohibicja?
Od 2018 do 2024 nocną prohibicję wprowadziło ok. 180 gmin w Polsce. W 30 przypadkach dotyczy to konkretnego terenu w gminie lub mieście. Najwięcej takich przepisów przyjęły samorządy z województw: mazowieckiego, małopolskiego i wielkopolskiego.
Nocna prohibicja obowiązuje również w wielu dużych miastach - m.in. w Kraków, Bydgoszcz, Biała Podlaska i Gdańsk, ale również w śródmieściu lub na starówce w Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie, Katowicach, Bielsku-Białej czy Kielcach.
- Łódź wprowadzi nocną prohibicję? Mieszkańcy tego chcą
- Prohibicja w Warszawie coraz bliżej. Uchwała Trzaskowskiego
- Nocna prohibicja w kolejnym polskim mieście? Wskazali powody
Źródło: PAP/egz