Niespokojna pogoda w piątek. Nadciąga front z burzami i gradem

W piątek będzie ciepło, ale burzowo. Największe wyładowania atmosferyczne spodziewane są na północnym zachodzie, na południowym zachodzie oraz w rejonie Tatr. Burzom będą towarzyszyć opady deszczu (miejscami intensywne), a lokalnie także gradu.

2025-07-25, 09:02

Niespokojna pogoda w piątek. Nadciąga front z burzami i gradem
Burza w Bieszczadach / zdjęcie poglądowe. Foto: WOJCIECH ZATWARNICKI/REPORTER/East News

Gdzie jest burza? Radar burzowy i mapa opadów [NA ŻYWO]

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w piątek niż znad Obwodu Kaliningradzkiego będzie się wypełniał i wolno przemieszczał na wschód. Oznacza to, że południowo-wschodnia Polska znajdzie się w zasięgu falującego frontu atmosferycznego, z "nieco silniejszym przepływem w kierunku wschodnim" oraz "napływem wilgotniejszego i cieplejszego powietrza".

Względnie najlepszymi warunkami do rozwoju burz będzie się cechował rejon Karpat oraz Tatr. Na tych obszarach mogą rozwijać się "zorganizowane burze"; istnieje też ryzyko wystąpienia superkomórek burzowych - ostrzegają meteorolodzy. Wyładowaniom atmosferycznym na południu będą towarzyszyły opady deszczu (do 20-30 litrów na metr kwadratowy), gradu (o średnicy do około 2 cm), jak również silne porywy wiatru (do 80 km/h).

W komunikacie podano, że na pozostałym obszarze "obecność górnej zatoki nad Polską może prowadzić do rozwoju izolowanych komórek burzowych (właściwie nad całym krajem), jednak prognozowane pole ciśnienia będzie faworyzować północno-zachodnią i część Polski oraz obszary pogórskie Sudetów". Na tych terenach "przy słabszym przepływie powietrza możliwe będzie powstanie nieco liczniejszych, niemal stacjonarnych komórek burzowych". Burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu (do 20 litrów na metr kwadratowy) oraz (lokalnie) opady drobnego gradu.

Ostrzeżenia przed burzami

IMGW wydało alerty pierwszego stopnia przed burzami dla kilku regionów - na południu dla powiatu tatrzańskiego, na południowym zachodzie - dla krańców województwa dolnośląskiego, z kolei na północnym-zachodzie - dla części województw zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego.

Mapa alertów IMGW przed burzami (piątek) Mapa alertów IMGW przed burzami (piątek)

Jak zachować się w czasie burzy?

  • Usuń z balkonów i podwórek przedmioty, które może porwać wiatr;
  • Zamknij i zabezpiecz okna oraz drzwi;
  • Przygotuj latarki i zapasowe baterie - mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu;
  • Zabezpiecz zwierzęta domowe i gospodarskie;
  • Nie parkuj samochodu pod drzewami, słupami ani reklamami;
  • Unikaj wychodzenia z domu, jeśli nie jest to konieczne;
  • Nie chowaj się pod drzewami ani w pobliżu linii energetycznych;
  • Nie korzystaj z windy - w razie awarii możesz w niej utknąć;
  • Zachowaj ostrożność na drodze - silny wiatr może utrudniać prowadzenie pojazdu. W miarę możliwości zjedź na parking i przeczekaj burzę (nie parkuj pod drzewami).
  • W przypadku wypoczynku nad wodą - nie wolny kąpać się w akwenach wodnych podczas burzy. Natychmiast wyjdź z wody i poszukaj bezpiecznego schronienia;
  • W przypadku burzy na szlaku górskim - należy w miarę możliwości (ostrożnie i przestrzegając zasad bezpieczeństwa) zejść jak najniżej; unikać cieków wodnych; jeśli jesteś jesteś wysoko w górach, a nawałnica uniemożliwia zejście - usiądź na plecaku, skul się, złącz nogi i przeczekaj burzę; jeśli jesteś w grupie - warto nieco się rozproszyć, aby w razie porażenia piorunem ktoś był w stanie wezwać pomoc. 
Czytaj także:

Źródło: PolskieRadio24.pl/łl

Polecane

Wróć do strony głównej