"Plonem jej życia jest miłość". Ostatnie pożegnanie Joanny Kołaczkowskiej
Rodzina, bliscy, przyjaciele i artyści pożegnali Joannę Kołaczkowską. Msza pogrzebowa została odprawiona w kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie, a urna z prochami artystki została złożona na Powązkach Wojskowych. Artystka kabaretowa i teatralna zmarła 17 lipca w wieku 59 lat.
2025-07-28, 13:21
"Jej życie uruchamiało jakąś prawdę o ludzkiej kondycji". Ostatnie pożegnanie Joanny Kołaczkowskiej
W homilii zaprzyjaźniony z rodziną Kołaczkowskich diakon Marcin Gajda podkreślał, że to miłość przyprowadziła wszystkich zgromadzonych na pogrzebie. - Jeśli jest nas tutaj tak wielu, związanych z Joanną, to wydaje się, że tym obfitym plonem jej życia i działalności scenicznej jest właśnie miłość. To miłość jest, w najgłębszym sensie, plonem życia Joanny - wskazał duchowny.
Jak mówił, "nie chodzi tylko o chwile rozrywki, śmiech i humor, który wnosiła Joanna Kołaczkowska na scenie". - Jej życie, ale również życie jej przyjaciół scenicznych, uruchamia, i uruchamiało w nas, coś więcej, jakąś prawdę o ludzkiej egzystencji, ludzkiej kondycji, i ostatecznie, śmiejąc się, zgadzaliśmy się, w taki znieczulony trochę sposób, spotkać z prawdą o nas samych - mówił diakon Marcin Gajda.
Posłuchaj
Scena, film, radio. Ponad 35 lat kariery Joanny Kołaczkowskiej
Joanna Kołaczkowska karierę zaczynała w 1988 roku w kabarecie Drugi Garnitur. Następnie była współtwórczynią kabaretu Potem. Występowała w nim przez 10 lat, między innymi u boku Dariusza Kamysa, z którym w 2002 roku stworzyła kabaret Hrabi.
Była również aktorką teatralną i filmową. W latach 2009-2010 występowała w Teatrze Polonia w Warszawie w sztukach reżyserowanych przez Stanisława Tyma i Macieja Stuhra w Teatrze Dramatycznym. Wystąpiła między innymi w filmach "Robin Hood - czwarta strzała", "Baśń o ludziach stąd", "Ryś", "Zamknięci w celuloidzie". Współpracowała też z Polskim Radiem. W 2012 roku zaczęła nagrywać dla radiowej Trójki cykl audycji "Myślę, więc uważam, że", będący dźwiękową wersją napisanych przez nią felietonów.
Czytaj także:
- Artyści wspominają Joannę Kołaczkowską. "Była wulkanem energii i humoru"
- "Całe życie poświęciła temu, żeby ludzie się uśmiechali". Andrus wspomina Joannę Kołaczkowską
W 2005 roku Joanna Kołaczkowska została uhonorowana nagrodą indywidualną na Festiwalu Kabaretu w Zielonej Górze, a w 2006 wyróżniono ją tytułem Honorowego DebeŚciaKa na przeglądzie Dąbrowskiej Ściemy Kabaretowej.
Źródło: Polskie Radio/mbl/k