Trzęsienie ziemi na Wyspach Kurylskich. Kolejne w ciągu tygodnia w tym rejonie

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6 nawiedziło w sobotę Wyspy Kurylskie na Oceanie Spokojnym, należące do rosyjskiego obwodu sachalińskiego - poinformowało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). To drugi wstrząs w ciągu tygodnia.

2025-08-09, 18:02

Trzęsienie ziemi na Wyspach Kurylskich. Kolejne w ciągu tygodnia w tym rejonie
Wyspy Kurylskie nawiedziło w sobotę, drugie w ciągu siedmiu dni, trzęsienie ziemi. Foto: HANDOUT/AFP/East News

Hipocentrum sobotnich wstrząsów znajdowało się na głębokości 10 km - podało EMSC. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych bądź zniszczeniach.


Wyświetl większą mapę

Trzęsienie ziemi we wschodniej Rosji. Drugie w ciągu tygodnia

W minioną niedzielę na Wyspach Kurylskich doszło do trzęsienia ziemi, które według niemieckiego Centrum Badań Geologicznych miało magnitudę 6,7, ale według amerykańskich służb geologicznych i Systemu Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku (Pacific Tsunami Warning System) była to magnituda 7.

Wcześniej, po środowym trzęsieniu ziemi u wybrzeży Kamczatki, fale tsunami o wysokości 3-5 m uderzyły w miasteczko Siewiero-Kurilsk w północnej części Wysp Kurylskich. U wschodnich wybrzeży Kamczatki doszło tego dnia do trzęsienia o magnitudzie 8,8, a następnie do kilkudziesięciu wstrząsów wtórnych o magnitudzie sięgającej 7.

Czytaj także: 

Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi od 1952 roku - przekazały rosyjskie media. Portal amerykańskiego magazynu "Time" podał natomiast, że było to w ogóle szóste najsilniejsze zarejestrowane trzęsienie ziemi. 


Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej