Koalicja chętnych znów obraduje. Sikorski: Europa ma solidne karty, czas ich użyć
Liderzy państw wspierających Ukrainę ponownie spotkali się w czwartek w formie wideokonferencji. Dyskusje dotyczące strategii wobec rosyjskiej agresji podsumował szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, podkreślając znaczenie europejskiej jedności i presji na rzecz trwałego pokoju.
2025-12-11, 19:28
Sikorski: kolejne spotkanie liderów koalicji chętnych
W czwartek odbyło się kolejne spotkanie tzw. koalicji chętnych - grupy państw aktywnie wspierających Ukrainę w wojnie z Rosją. Podobnie jak poprzednie, także to posiedzenie przeprowadzono w formie wideokonferencji. Dotychczasowe rozmowy europejskich przywódców oraz konsultacje z prezydentem USA wskazywały na konieczność wypracowania zrównoważonego podejścia: takiego, które zapewni Ukrainie bezpieczeństwo, ale jednocześnie zagwarantuje trwałe zobowiązania sojusznicze na kolejne lata.
Po zakończeniu rozmów głos zabrał polski minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski podkreślił w serwisie X, że Zachód powinien wykazać większą determinację w działaniach na rzecz pokoju. "Kolejne spotkanie liderów koalicji chętnych. Jedynym rozwiązaniem jest prawdziwy, trwały i sprawiedliwy pokój. Europa ma w rękach solidne karty. Najwyższa pora ich użyć" – napisał Sikorski.
Paryż szykuje rozmowy o planie pokojowym Trumpa
Tymczasem, jak informuje amerykański portal Axios, powołując się na Biały Dom i stronę ukraińską, w sobotę w Paryżu przedstawiciele Ukrainy, Europy i USA omówią plan pokojowy. Wysocy rangą amerykańscy urzędnicy będą rozmawiać o zaproponowanym przez Waszyngton dokumencie z delegacjami z Ukrainy, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
Ukrainę, Niemcy, Francję i Wielką Brytanię będą na spotkaniu reprezentować doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. Nie wiadomo, czy do Paryża przyleci sekretarz stanu USA. Przed trzema tygodniami Marco Rubio przewodził amerykańskiej delegacji podczas rozmów z Ukrainą w Genewie. Od tego czasu na czele amerykańskiego zespołu negocjacyjnego stoją wysłannik Białego Domu Steve Witkoff oraz zięć Donalda Trumpa Jared Kushner.
- Ukraińcy pokazali, co potrafi polski czołg Leopard 2. Masakra pod Pokrowskiem
- Okaleczony 11-latek opowiadał o rosyjskim ataku. Tłumaczka nie mogła powstrzymać łez
Źródło: Polskie Radio/mg