Gwarancje USA dla Ukrainy. Zełenski ogłasza sukces

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że dokument dotyczący amerykańskich gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa jest w zasadzie gotowy do zatwierdzenia na najwyższym szczeblu. Podkreślił, że to od rozmów USA z Rosją zależy odpowiedź, czy Moskwa rzeczywiście jest gotowa zakończyć wojnę, a kluczowym elementem gwarancji musi być skuteczna presja na agresora.

2026-01-08, 14:50

Gwarancje USA dla Ukrainy. Zełenski ogłasza sukces
Prezydent Wołodymyr Zełenski. Foto: ABACA/Abaca/East News

Zełenski o gwarancjach USA. Dokument bliski zatwierdzenia

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował w mediach społecznościowych, że dokument o gwarancjach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy jest "w zasadzie gotowy do ostatecznego sfinalizowania na najwyższym szczeblu z prezydentem USA".

Dodał, że to Amerykanie zobowiązali się rozmawiać w tej sprawie z Rosją i to od Amerykanów Ukraina spodziewa się odpowiedzi, czy "rosyjski agresor jest gotowy naprawdę zakończyć wojnę". Prezydent Ukrainy dodał, że inne kraje są informowane o ciągłych atakach, które "nie wskazują, że Rosja chce zmienić zdanie". Jego zdaniem, istotą gwarancji bezpieczeństwa musi być wywarcie efektywnej presji na Moskwę.

Rozmowy o Ukrainie w Paryżu

O gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy rozmawiali w Paryżu przedstawiciele "koalicji chętnych". W środę, 8 stycznia, odbyło się tam również spotkanie ukraińskich władz z szefami francuskiego wywiadu wojskowego. Równolegle minister spraw zagranicznych Francji Jean-Noël Barrot gościł swoich odpowiedników z Niemiec, Polski oraz Indii, które gościnnie dołączyły do rozmów prowadzonych w formule Trójkąta Weimarskiego.

Francja oceniła ostatnie postępy w sprawie gwarancji bezpieczeństwa jako "historyczny przełom". Paryż i Londyn zapowiedziały gotowość wysłania wojsk na Ukrainę po zawarciu pokoju, a Waszyngton zadeklarował monitorowanie zawieszenia broni.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/nł

Polecane

Wróć do strony głównej