Remont katedry ujawnił zakopany skarb. Szybko stał się celem złodziei
Policja z chorwackiego Dubrownika poszukuje osoby, która próbowała otworzyć niedawno odkryty, antyczny sarkofag. Ważne odkrycie archeologiczne prawdopodobnie mogło paść ofiarą nielegalnego poszukiwacza skarbów.
2026-03-10, 10:06
Remont katedry ujawnił ukryty skarb. Pod posadzką antyczny sarkofag
Od pewnego czasu w Dubrowniku, na placu Marina Drżicia przed katedrą miasto remontuje posadzkę. Jak to zwykle przy takiej okazji najpierw obszar jest przeszukiwany przez archeologów, ze względu na bogatą historię miasta.
Tym razem, tuż u wrót świątyni odnaleziono antyczny sarkofag. Ma on niecałe dwa metry, jest bardzo dobrze zachowany i pochodzi z późnej starożytności. W mediach ogłoszono sukces, który nie uszedł uwadze złodziei.
Kradzież udaremniona. Policja bada sprawę
Zaraz po ujawnieniu znaleziska policja w Dubrowniku otrzymała zgłoszenie od pracownika budowy, że ktoś próbował otworzyć sarkofag. Próba prawdopodobnie okazała się nieudana, ale policja i prokuratura zabezpieczyły teren, aby znaleźć amatora skarbów ukrytych w antycznych mogiłach.
Archeolodzy kontynuują badania nad znaleziskiem
Wciąż prowadzone są badania historycznego sarkofagu. Archeolodzy próbują dotrzeć do informacji na temat jego oryginalnego położenia. Jeżeli potwierdzi się, że sarkofag oryginalnie znajdował się na placu Marina Drżicia, odkrycie to może dostarczyć istotnych informacji na temat urbanistyki Dubrownika w czasach wczesnochrześcijańskich.
Zdarzenie niestety przedłuży prace renowacyjne na jednym z najbardziej znanych placów tego niezwykle atrakcyjnego turystycznie chorwackiego miasta. Historyczne centrum Dubrownika jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Czytaj także:
- Będą się uczyć o AI. Nowy przedmiot w chorwackich szkołach
- Tajemnicze tunele odkryte pod Europą. Naukowcy nie są pewni ich funkcji
- Padł absolutny rekord. W 2025 roku Polacy masowo wybierali jeden kierunek
Źródła: Polskie Radio/ JL