Przełom w sprawie Drużby. To może odblokować pomoc dla Ukrainy
Coraz bliżej ponownego uruchomienia rurociągu Drużba, którym rosyjska ropa płynęła przez Ukrainę na Węgry. Rurociąg był uszkodzony przez Rosjan. Jego remontu domagał się rząd Orbana i w związku z tym blokował 90 miliardów unijnej pomocy dla Ukrainy. Obecnie rurociąg i pożyczka mogą być odblokowane.
Paweł Buszko
2026-04-21, 13:32
Rosyjska ropa i unijne miliardy. Decyzja coraz bliżej
Według nieoficjalnych doniesień rurociąg może zacząć tłoczenie ropy we wtorek. To z kolei umożliwiłoby odblokowanie unijnych pieniędzy dla Ukrainy. Od wznowienia transportu rosyjskiej ropy przez Drużbę, ustępujący premier Viktor Orban uzależnia węgierską zgodę na unijną pomoc dla Kijowa. Natomiast według informacji płynących z Brukseli odblokowanie 90 miliardów euro pożyczki może nastąpić w środę. Wiele więc wskazuje na to, że ponowne uruchomienie Drużby to kwestia najbliższych godzin.
Kijów nie robił tego wcześniej, gdyż, jak argumentował, po rosyjskich styczniowych ostrzałach ropociąg jest na tyle uszkodzony, że remont potrwa do końca kwietnia. Wiele wskazywało jednak na to, że ukraińskie władze zwlekały z ponownym uruchomieniem transportu rosyjskiej ropy czekając na wynik wyborów na Węgrzech.
- Wiadomo, kiedy ma nastąpić odblokowanie unijnej pożyczki dla Ukrainy
- Atak dronów na rosyjską kolej. Stanęło ponad 20 pociągów
- Ponad 100 tys. "osadników" zaleje Ukrainę. Oto plan Rosji
Źródło: Polskie Radio/Paweł Buszko