Wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat będzie kandydował do Sejmu

To pierwszy przypadek, gdy ktoś z rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej chce aktywnie wejść do polityki ogólnopolskiej.

2011-05-19, 10:20

Wdowiec po Aleksandrze Natalli-Świat będzie kandydował do Sejmu
. Foto: fot. Wikimedia Commons

Informację taką podał portal Wpolityce.pl. Jacek Świat ma startować do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości.

- Przez parę miesięcy trzymałem się na dystans od tych wszystkich wielkich spraw, aby wszystko w życiu poukładać – mówi portalowi Wpolityce.pl  

- Pojawiało się coraz więcej dziennikarzy, pewne znaczenie miał też rezonans po tekście w „Rzeczpospolitej". W naturalny sposób zaczęło pojawiać się pytanie, czy skoro i tak jestem osobą publiczną i jakoś w tej roli się sprawdzam, czy nie wystartować. Z drugiej strony mam coraz większe poczucie, że w naszym państwie kiepsko się dzieje. Sprawa smoleńska jest tu tylko punktem wyjścia, bo źle jest w wielu innych dziedzinach. Jego zdaniem, nasze państwo nie spełnia swoich zadań.

Jacek Świat zaczął udzielać się w demokratycznej opozycji jeszcze w czasach przedsierpniowych. Później działał w „Solidarności", redagował podziemne gazety, przez pół roku był internowany. Kontynuował nielegalną działalność po stanie wojennym. Po 1989 roku pracował dla Komitetów Obywatelskich. W 1990 roku zakładał na Dolnym Śląsku Porozumienie Centrum.

REKLAMA

- Zostawiłem politykę dopiero, gdy Ola zdecydowała się ostrzej wejść w działalność publiczną. Dwoje polityków w domu to za dużo. Wraz ze śmiercią Oli ta nasza rodzinna umowa straciła sens. Mam za sobą wiele lat doświadczenia politycznego, ale ważne jest też, że przez ostatnich kilkanaście lat pracowałem wśród ludzi. Prowadziłem normalne życie, mogłem poznać problemy ludzi pracy, wielkich państwowych firm, bo jestem od dawna związany z Pocztą Polską. To istotne doświadczenie, którego wielu polityków nie ma - mówi Jacek Świat.

Jacek Świat będzie kandydował z list Prawa i Sprawiedliwości we Wrocławiu. Decyzje o miejscu na liście jeszcze nie zapadły.

źr.Wpolityce.pl/ mch

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej