Nikt się nie spieszy z rozbrojeniem

Liczba głowic nuklearnych na świecie spadła w ciągu dwóch lat o 2 tyś. sztuk. Osiem atomowych mocarstw posiada ich w sumie ponad 20 tyś.

2011-06-08, 06:34

Nikt się nie spieszy z rozbrojeniem
. Foto: Wikipedia/Federal Government of the United States

Sztokholmski Międzynarodowy Instytutu Badań nad Pokojem SIPRIw najnowszym raporcie nt. bezpieczeństwa na świecie informuje, że osiem krajów posiadających broń atomową (Stany Zjednoczone, Rosja, Anglia, Francja, Chiny, Indie, Pakistan oraz Izrael) niewiele robi dla rozbrojenia. Zarówno Amerykanie, jak i Rosjanie, choć na mocy podpisanej w kwietniu 2010 roku umowy Nowy START, zobligowali się do zmniejszenia ilości broni nuklearnej, wdrażają nowe systemy przenoszenia broni jądrowej lub modernizują je. Stany Zjednoczone i Rosja są zdeterminowane, aby zachować arsenały atomowe na czas nieokreślony - stwierdza raport Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI.

Niepokojąca sytuacja w Azji

W dokumencie podkreśla się zaniepokojenie sytuacją w Azji.  - Stosunki między Indiami a Pakistanem pozostają napięte, a region ten jest jedynym na świecie miejscem wyścigu zbrojeń nuklearnych - twierdzi Daniel Nord, wicedyrektor SIPRI. Obawia się on, że w przyszłości kontrolę nad bronią jądrową w Pakistanie mogą przejąć terroryści.

SIPRI zwraca uwagę, że przyczyną potencjalnych konfliktów może być walka o złoża naturalne, zwłaszcza w sytuacji zwiększonego popytu w Chinach i Indiach. Autorzy dokumentu podkreślają, że to wysokie ceny żywności były katalizatorem protestów w Egipcie, Tunezji oraz Jemenie.

Operacje pokojowe

Według raportu SIPRI w 2010 roku prowadzono aktywnie 52 operacje pokojowe, najmniej od 2002 roku. Jednocześnie w porównaniu z 2009 rokiem o 20 proc. wzrosła ogólna liczba personelu (żołnierze, obserwatorzy, policja i pracownicy cywilni) biorącego udział w misjach. W 2010 roku w operacjach pokojowych brało udział 262 842 osób.

REKLAMA

Sztokholmski Międzynarodowy Instytutu Badań nad Pokojem SIPRI został założony w 1966 roku przez szwedzki parlament. Organizacja m.in. monitoruje zbrojenia oraz międzynarodowe konflikty. W latach 1991-2002 jego dyrektorem był polski dyplomata prof. Adam Daniel Rotfeld.

PAP, gs

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej

Najnowsze