20 milionów gwiazd na "Niebie Kopernika"
Podróże do wybranych planet Układu Słonecznego czy pokazy nieba świecącego milionami gwiazd - takie atrakcje zaoferuje planetarium "Niebo Kopernika".
2011-06-16, 16:34
Posłuchaj
- W każdym planetarium można zobaczyć obraz nocnego nieba, ale nasze daje wyjątkową rozdzielczość i wyjątkową liczbę gwiazd: 20 milionów. To największa liczba gwiazd jaką można zobaczyć w jakimkolwiek planetarium na świecie - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.
Zaznaczył, że podstawowym celem planetarium CNK - tak jak wszystkich planetariów - jest pokazanie obrazu nieba. - Przy pomocy projektora gwiazdowego będzie można zobaczyć niezwykle precyzyjny obraz nocnego nieba - powiedział Firmhofer.
Co oprócz gwiazd zobaczą goście planetarium?
Drugą ważną atrakcją, którą swoim gościom zaoferuje "Niebo Kopernika" będzie możliwość projekcji filmów. Na początku będzie ich sześć. Osoby, które przyjdą na seanse prezentowane w planetarium poznają "Tajemnice nieba Majów" i dowiedzą się jaki był "Początek ery kosmicznej". Na widzów czekają również filmy "Dobór naturalny: Darwin i największa z jego tajemnic", "Ziemia, Księżyc i Słońce". Oglądający natomiast pokaz "Czarne dziury: podróż w nieznane" goście dowiedzą się czym są i jak powstały czarne dziury. Dla najmłodszych przygotowano film "Pod jednym niebem", którego bohaterami są postaci z "Ulicy Sezamkowej".
- Pokaz jest o tyle niezwykły, że widz będzie zanurzony w jego wnętrzu. Odbywa się on na całej powierzchni kopuły, dlatego widz jest „w środku pokazu”, a to niezwykłe uczucie. Robi wrażenie trójwymiarowości, ale jest czymś innym niż trójwymiar - opisywał Firmhofer.
REKLAMA
Podróż w czasie i przestrzeni
- Centrum dysponuje także "potężnym zapleczem informatycznym i świetnym oprogramowaniem, które umożliwia widzom odbywanie podróży w czasie i przestrzeni". Możemy udać się do dowolnej planety Układu Słonecznego, zwiedzać całą naszą galaktykę, Drogę Mleczną, a także udać się na skraj obserwowanego Wszechświata - przekonywał dyrektor CNK.
Wszystko odbywa się na żywo: widz może zażyczyć sobie dokąd chce polecieć, a realizator pokazu go tam zaprowadzi. - Planetarium od takich miejsc jak kino różni to, że na sali jest zawsze dwoje prezenterów, których możemy zapytać o to co się dzieje, z którymi można nawiązać kontakt po seansie. Centrum dysponuje także własnym studiem, w którym można będzie produkować własne filmy i pokazy naukowe. Produkcja filmu na kopułę jest nieporównywalnie trudniejsza od kręcenia filmu kinowego. Na kopule mieści się około 8 obrazów HD, gdybyśmy chcieli zwykły film kinowy puścić na kopule to zająłby małą część ekranu- zrelacjonowała kierownik "Nieba Kopernika" dr Weronika Śliwa.
Centrum zostanie oficjalnie otwarte w niedzielę 19 czerwca
Podczas wieczornego spotkania osoby, które wcześniej zarejestrowały się do udziału w uroczystości wysłuchają koncertu Urszuli Dudziak pod tytułem "Niebo dźwięków" i zobaczą specjalną iluminację na budynku planetarium. Sześciu miłośników astronomii opowie o swojej pasji podczas prezentacji multimedialnej Pecha Kucha "Moje Niebo".
Planetarium "Niebo Kopernika" będzie dostępne od wtorku do czwartku w godzinach 9.30 - 20, a od piątku do niedzieli od 10 do 21.30. Bilet normalny kosztuje 18 złotych, rodzinny dla 4 osób 47 złotych. Obejrzenie seansu wieczornego w piątki, soboty i niedziele to koszt 25 złotych.
REKLAMA
Szczegółowe informacje na temat planetarium i jego repertuaru są dostępne na stronie: www.niebokopernika.pl.
mr
REKLAMA