Kampania na żywo: 7 komitetów startuje w całym kraju
W serwisie Kampania na żywo minuta po minucie publikujemy najważniejsze informacje dotyczące wyborów parlamentarnych 2011.
2011-08-31, 21:40
"Zaczyna się kampania" - zawyrokował na Twitterze Eryk Mistewicz. Dziś tematem przewodnim jest początek roku szkolnego - Grzegorz Napieralski (SLD) kompletuje wyprawkę dla córek, PiS narzeka, że jest drogo, a Agnieszka Pomaska (PO) wypomina temu pierwszemu, że za zakupy płaci z partyjnej kasy.
Partie zarejestrowały listy kandydatów. Liderzy PO, PSL, PJN i SLD porozumieli się co do debat - pierwsza odbędzie się w piątek 2 września na antenie TVN24.
REKLAMA
21.56
Zespół portalu polskieradio.pl dziękuje za uwagę. Zapraszamy do serwisu Kampania na żywo już od 6:00.
21.41
Zapowiedź. Jutro na pytania internautów dotyczące sportu odpowie minister Adam Giersz. Miejsce: Centrum Obywatelskie na ul. Foksal (Warszawa).
REKLAMA
20.55
7 września Platforma rusza z kampanią w Londynie, gdzie pojawi się szef MSZ Radosław Sikorski - zapowiada "Rzeczpospolita".
20.15
Przegląd portali internetowych. "Z PiS można współpracować" - powiedział dla WPROST Krystian Legierski, kandydat do Sejmu z list SLD.
20.13
Przegląd skrzynki e-mailowej: działacze Ruchu Palikota będą rozdawać pod szkołami w całej Polsce ulotki zachęcające rodziców do żądania od placówek oświatowych lekcji etyki zamiast zmuszania ich dzieci do uczestnictwa w lekcjach religii.
REKLAMA
19.50
Dane PKW: 7 komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy do Sejmu w ponad połowie okręgów, co daje im prawo do startu w całym kraju, bez konieczności składania dodatkowych podpisów.
19.15
Debata wyborcza PO, SLD, PJN i PSL odbędzie się 2 września w TVN24.
18.49
Dziennikarz Tomasz Machała na 40 dni przed wyborami poleca książkę o Donaldzie Tusku.
REKLAMA
18.35
PKW zezwoliła jednemu z komitetów wyborczych na przedłużenie terminu rejestracji list do 7 września.
18.29
Napieralski za wyprawkę dla swoich dzieci zapłacił zpartyjnej kasy.Rodzicom rachunek za podręczniki proponuję wysłać do GN.SLD też zapłaci? - pyta na swoim mikroblogu Agnieszka Pomaska.
REKLAMA
18.17
Kandydaci i sympatycy PJN zebrali ponad 250 tysięcy podpisów. Zarejestrowali swoje listy w 37 z 41 okręgów wyborczych - poinformowali liderzy ugrupowania.
18.07
TVN24: po wyborach PO złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobro. SLD chce tego jeszcze przed wyborami, ale Platforma do października wniosku nie poprze.
18.05
Na stronie PJN pojawiły się kolejne satyryczne obrazki.
REKLAMA
17.58
Europoseł PiS Zbigniew Ziobro nic nie wiedział o rzekomym pobieraniu pieniędzy za akredytację dziennikarzy na spotkanie w Londynie na zaproszenie Polonii - poinformowała dyrektor jego biura.
17.50
Z komunikatów Polskiej Agencji Prasowej. Szczecin: Brudziński, sołtys roku i matka siedmiorga dzieci na liście PiS.
17.42
PO wita na Twitterze kolejnego ministra. Tym razem do społeczności ćwierkających dołączył Bogdan Zdrojewski. Zespół portalu polskieradio.pl także wita i obiecuje śledzić wpisy ministra. Pierwszy dotyczy... obwodnicy Wrocławia.
REKLAMA
17.28
Ruch Poparcia Palikota zarejestrował listy w każdym okręgu wyborczym. W ciągu ostatnich 10 lat, żadnemu poza Samoobroną ugrupowaniu, którego nie było w parlamencie, się to nie udało - chwalił się dziś Janusz Palikot.
17.01
Po Grzegorzu Napieralskim także PiS uderza w nutę nowego roku szkolnego. Poseł Sławomir Kłosowski przekonywał, że szkolne artykuły zdrożeją o 15 proc. Przypomniał, że PiS apelowało, by nie wprowadzać wolnego dostępu do wymiany podręczników w szkole.
REKLAMA
16.31
Ugrupowanie Marka Jurka nie weźmie udziału w wyborach do Sejmu. Komitet wyborczy Prawicy Rzeczpospolitej nie zebrał wystarczającej liczby podpisów.
16.29
Niespodzianek na listach wyborczych ciąg dalszy. Po zgłoszeniu częstochowskiej listy kandydatów do Sejmu z ramienia SLD, jej lider Marek Balt dowiedział się, że liderem już nie jest.
16.25
W nadchodzących wyborach dużo trudniej będzie dostać się do Sejmu niż do Senatu. W Małopolsce do Senatu jest blisko czterech kandydatów na miejsce. W Łodzi do Sejmu - 16.
REKLAMA
16.23
PO bolą koszty kampanii? - pyta na swoim Twitterze Andrzej Duda.
16.07
Ruch Obywatele do Senatu zarejestrował 48 kandydatów. Wśród nich m.in. Krzysztof Rybiński.
REKLAMA
16.01
Blisko połowa Polek nie bierze udziału w głosowaniu. Koalicja "Masz głos, Masz Wybór" zorganizowała kampanię "Kobiety na wybory".
15.52
Samopoczucie Polaków w sondażu CBOS: 54 procent ankietowanych uważa, że kierunek rozwoju sytuacji w Polsce jest zły. 33 proc. czuje się zagrożona bezrobociem.
15.32
„Nasza heroiczna walka o 10 milionów ton cukru zmieniła się w niemniej bohaterską walkę o 9 milionów ton cukru!” - Korwin-Mikke cytuje Fidela Castro po tym, jak ogłosił, że nie udało mu się zarejestrować list we wszystkich okręgach wyborczych.
REKLAMA
15.10
Andrzej Pająk wszedł do Sejmu z list PO. Nie minął tydzień, a ogłosił, że przechodzi do klubu parlamentarnego PiS i kandyduje z jej ramienia do Senatu.
14.38
Grzegorz Napieralski kupuje z córkami szkolną wyprawkę. Wcześniej zapowiadał, że przy okazji sprawdzi, jak podrożały podręczniki.
REKLAMA
14:00
"Gazeta Wrocławska" postanowiła zapytać kandydatów do Parlamentu o obietnice wyborcze. Ale żeby nie było łatwo, gazeta namówiła każdego polityka, żeby podał karę, którą będzie musiał wykonać jeśli nie spełni obietnicy.
Jakie kary wymyślili sobie politycy? Na przykład: "Wsiądzie na rower i przejedzie nim całą trasę z Wrocławia do Poznania. Rower przekaże później wychowankom jednego z domów dziecka".
REKLAMA
13:58
Były naciski, ale Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro nie powinni stanąć przed Trybunałem Stanu - takie wnioski końcowe zawiera raport sejmowej komisji śledczej do spraw nacisków, który dziś przyjęła komisja.
Za przyjęciem raportu opowiedziała się pięciu członków komisji z PO, PSL i SLD. Przeciwko byli posłowie PiS.
REKLAMA
REKLAMA
Komisja śledcza do spraw nacisków
13:56
Ponad połowa Polaków, 56 procent, regularnie używa Internetu – wynika z badań CBOS. Polacy korzystający z internetu chętnie oglądają w sieci filmy i seriale (40 proc.), czytają prasę (54 proc.). Spadła liczba słuchających internetowego radia (33 proc.) i czytających blogi (28 proc.). Co trzeci dorosły (33 proc.), czyli około trzy piąte internautów, ma konto w portalu społecznościowym.
REKLAMA
Nie zbadano, jaki odsetek śledzi "kampanię na żywo" w internecie.
13:45
Toaletowy papier wyborczy jest nielegalny - pisze posłanka PO.
Agnieszka Pomaska na Twitterze: "SLD finansuje papier toaletowy w sejmie. Byłoby zabawnie, gdyby nie to, że agitacja wyborcza w budynkach użyteczności publicznej to łamanie prawa".
REKLAMA
13:32
W sejmowych ubikacjach zaczęły się pojawiać rolki papieru toaletowego z nadrukowanymi dziesięcioma zobowiązaniami Platformy Obywatelskiej – dowiedział się portal tvp.info.
REKLAMA
Papier, który zawisł w Sejmie, jest koloru szarego i nie najlepszej jakości. Wydrukowano na nim dziesięć zobowiązań Platformy, które Donald Tusk zaprezentował tuż przed wyborami w 2007 roku.
Choć na rolkach widnieje podpis "Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej", politycy SLD twierdzą, że nic nie wiedzą o akcji. - Nie mamy o niej pojęcia - mówi rzecznik SLD Tomasz Kalita.
REKLAMA
13:16
Janusz Korwin-Mikke napisał na Twitterze, że "walczy". Na blogu pisze rozwija tę myśl szerzej. - Zapowiadałem, że będziemy walczyli o 10%-15% głosów. Jeśli tyle otrzymamy, a zostaniemy zarejestrowani w 22 Okręgach – to po prostu wejdziemy do Sejmu. Ponadto walczyć będzie sześciu kandydatów na Senatorów - pisze.
Zauważa, że "poważnym minusem będzie brak czasu ustawowego w TVP". Na to jednak ma też radę . - Te ogłoszenia mało kto ogląda. Jeśli uzbieracie Państwo odpowiednią ilość pieniędzy – damy za to spoty płatne, znacznie lepiej oglądalne. Oraz ogłoszenia w tych radio i TV regionalnych, gdzie startujemy – czyli w grubo ponad połowie Polski - przekonuje.
REKLAMA
REKLAMA
źr. Twitter
12:52
PKW poprosiła zarząd TVP i KRRiT o wyjaśnienia w sprawie spotu PO "Polska w budowie", który został wyemitowany w TVP1 wieczorem 8 sierpnia - poinformował sekretarz Komisji.
REKLAMA
Zdaniem SLD, która wysłała do PKW, Prokuratury Generalnej i KRRiT pisma w sprawie spotu, pojawił się on bezprawnie, bo PO ma uprzywilejowaną pozycją w TVP.
12:34
REKLAMA
Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej Kazimierz Czaplicki poinformował, że na chwilę obecną żaden komitet wyborczy nie zarejestrował się we wszystkich okręgach. PKW podkreśliło jednocześnie, że sytuacja ta może się zmienić, ponieważ zgłoszenia są nadal badane. Według Czaplickiego, najbliższa tego jest PO, a następnie PJN. Oznaczałoby to, że sześć komitetów wyborczych może mieć zarejestrowane listy we wszystkich okręgach wyborczych.
REKLAMA
REKLAMA
Kazimierz Czaplicki, sekretarz PKW
12:20
Janusz Palikot buntuje się przeciwko nierównemu traktowaniu partii politycznych.
REKLAMA
Na swpom blogu napisał: - Rozumiemy, że takim traktowaniem zainteresowane są partie obecne w parlamencie, chcące za wszelką cenę zachować status quo. Nie rozumiemy dlaczego podobnie chcą postępować media, działające w imieniu i w interesie wszystkich obywateli naszego kraju.
Dodał, że co trzeci Polak nie wie na kogo zagłosuje w najbliższych wyborach, a to znaczy, że nie jest przekonany do oferty partii. Uważa, że jeśli media "nie umożliwią partiom pozaparlamentarnym zaprezenstowania programów" , to frekwencja będzie bardzo niska.
REKLAMA
Konferencja przed Sejmem: Janusz Palikot protestuje przeciw nierównemu traktowaniu partii politycznych
REKLAMA
11:40
Co z tymi ugrupowaniami, które nie zarejestrują list w połowie okręgów wyborczych? Zapytaliśmy eksperta.
- W tych okręgach, w których listy będą zarejestrowane, komitet może kandydować – mówi portalowi polskieradio.pl Lech Gajzler z Krajowego Biura Wyborczego.
Dodał, że aby brać udział w podziale mandatów, komitet w skali kraju musi uzyskać co najmniej 5 procent głosów.
REKLAMA
Natomiast, aby mieć dostęp do ogólnokrajowych nadawców radiowych i telewizyjnych, trzeba być zarejestrowanym w połowie okręgów wyborczych, czyli w co najmniej 21 w przypadku Sejmu – wyjaśnił ekspert portalowi polskieradio.pl
Wystarczy mieć zarejestrowaną listę w co najmniej w jednym okręgu, żeby na terenie danej regionalnej stacji radiowej i telewizyjnej móc emitować audycje.
10:55
REKLAMA
Szef zespołu doradców premiera Michał Boni odpowiada na żywo na pytania zadane na portalu zapytajplatforme.pl - o 11.30.
10:50
Poseł Paweł Olszewski podkreślił, że komitet wyborczy Platformy Obywatelskiej jako jedyny zebrał wystarczającą liczbę podpisów w każdym okręgu. Podziękował wszystkim, którzy złożyli podpis na listach wyborczych PO.
REKLAMA
Posłanka Małgorzata Kidawa-Błońska apelowała o dużą frekwencję na wyborach 9 pażdziernika.
REKLAMA
10:37
Marek Migalski przepytany przez internautów, w cyklu "Zapytaj PJN". Jest jeszcze część II.
Pytania politykom PJN zadawać można za pośrednictwem Facebooka, Twittera oraz poczty e-mail. Raz w tygodniu partia publikuje nagranie video, w którym posłowie PJN odpowiadają na zadane pytania.
Wcześniej internauci przepytywali Pawła Kowala, Elżbietę Jakubiak oraz Pawła Poncyljusza.
REKLAMA
REKLAMA
10:20
Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczyspospolitej na Twitterze: Mamy w wyborach ośmiu kandydatów do Senatu i koncentrujemy się na ich kampanii.
REKLAMA
REKLAMA
źr. Twitter
REKLAMA
10:00
PJN publikuje kolejny spot wyborczy: tym razem sprzeciwia się posyłaniu do szkół sześciolatów. Na filmie mały chłopiec z wielkim tornistrem mozolnie maszeruje po schodach. W końcu dociera do toalety, jednak okazuje się, że jest zbyt mały, żeby skorzystać z pisuaru.
REKLAMA
09:33
Kandydująca do Sejmu z poparciem SLD i Platformy Izabella Sierakowska nie wierzy w bardzo dobry wynik Sojuszu. W radiu TOK FM Sierakowska powiedziała: "nie robi się polityki, jak Napieralski".
REKLAMA
09:17
Janusz Korwin-Mikke na Twiterze:
09:00
REKLAMA
Marek Jurek na Twitterze: "mimo wniosku do PKW o uwzględnienie okręgów jeszcze rejestrowanych, zaliczenie we Wrocławiu - tylko 4,5 tys.podpisów zamyka nam kampanię do Sejmu".
08:45
REKLAMA
Ostatni dzień wakacji. Platforma Obywatelska na pocieszenie organizuje konferencję "POzytywne zmiany w nowym roku szkolnym 2011/2012" (Sejm, godzina 9.30).
08:40
Prezes PiS podróżował po stolicy z prędkością 140 km/h, ale jak sie okazuje, nie był wyjątkiem. - Samochód z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem gnał przez Warszawę z zawrotną prędkością i nie zatrzymywał się nawet na czerwonym świetle – podaje "Fakt".
REKLAMA
08:30
Paweł Poncyljusz uważa, że wzrost gospodarczy nie jest zasługą rządu Donalda Tuska, a działalności polskich przedsiębiorców. Koalicja PO-PSL niepotrzebnie "wypina pierś do orderów" - mówił w "Salonie Politycznym Trójki". Polityk podkreślał, że to przedsiębiorcy są siłą napędową państwa i dlatego powinno się im maksymalnie ułatwić działalność.
REKLAMA
07:45
Sztangista z sukcesami, Paweł Rabczewski, ojciec Dody, chce zostać posłem. Kandyduje do Sejmu z listy PJN. - Idę do Sejmu, by zrobić porządek. Posłowie mają pracować, a nie zajmować się kłótniami. Pogodzę ich - mówi Rabczewski w rozmowie z "Super Expressem".
REKLAMA
REKLAMA
źr. se.pl
06:30
REKLAMA
Premier Donald Tusk doczeka się w tym roku jeszcze dwóch książek o sobie - informuje "Rzeczpospolita". Jeszcze podczas kampanii ma ukazać się książka reporterów "Rzeczpospolitej " Michała Majewskiego i Pawła Reszki "Daleko od miłości". Ta pozycja ma opisywać, jak wyglądały rządy Donalda Tuska.
Z kolei Sławomir Cenckiewicz pisze książkę biograficzną o Tusku wspólnie z politologiem Adamem Chmieleckim. W książce mają się pojawić informacje dotąd przemilczane. Będzie można ją kupić już po wyborach, w listopadzie.
06:15
REKLAMA
Jak pisaliśmy we wtorek, ze startu w wyborach zrezygnował Krzysztof Piesiewicz.
Piesiewicz zapewnił "Gazetę Wyborczą", że zarejestrował komitet i zebrał ponad tysiąc podpisów.
- Dziękuję tym, którzy mnie poparli. Dziś również zapadł wyrok w sprawie szantażystów. I dziś także - po wyroku - media powielały materiały z mojej sprawy nagrane w sposób przestępczy. Rezygnuję z kandydowania na senatora RP - powiedział we wtorek gazecie.
REKLAMA
06:00
Minister finansów nie wydał rozporządzeń potrzebnych komitetom wyborczym do gospodarowania finansam - pisze "Rzeczpospolita".
REKLAMA
Gazeta wyjaśnia, że chodzi o dokumenty, które minister Jacek Rostowski powinien wydać, bo zobowiązuje go do tego nowy kodeks wyborczy. Pierwszy - z punktu widzenia przejrzystości kampanii najważniejszy - to rozporządzenie określające wzór rejestru darczyńców. Powinien także uregulować dokument dotyczący kredytów, które zaciąga komitet. Trzeci z brakujących dokumentów to rozporządzenie określające wzór sprawozdania finansowego.
05:30
REKLAMA
Poseł Tomasz Górski, który od pół roku ignoruje wezwania policji na przesłuchanie, w ostatniej chwili znalazł się na liście wyborczej PiS do Sejmu. Choć ma problemy z prawem, na jego start w wyborach zgodził się prezes Jarosław Kaczyński – pisze „Gazeta Wyborcza”.
05:15
Siedem komitetów wyborczych zarejestrowało swoje listy do Sejmu w ponad połowie okręgów, co daje im prawo do startu w całym kraju, bez konieczności składania dodatkowych podpisów.
REKLAMA
Według danych PKW widniejących na stronach internetowych Komisji po godzinie 5 rano, Platforma Obywatelska zarejestrowała listy w 38 okręgach, Polskie Stronnictwo Ludowe w 34, Sojusz Lewicy Demokratycznej w 32, Prawo i Sprawiedliwość w 31, natomiast Polska Jest Najważniejsza i Ruch Palikota w 30. Polska Partia Pracy zarejestrowała się w 25 okręgach.
Nie wiadomo, czy w całym kraju zarejestruje się Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego, która według aktualnych danych złożyła podpisy w 19 okręgowych komisjach wyborczych. Partia informowała po północy, że podpisy złożono w co najmniej 23 komisjach. Podobnie jest z Prawicą Marka Jurka. Według danych PKW zarejestrowała się w 13 okręgach, jednak jej szef, były marszałek Sejmu informował, że udało się złożyć podpisy w 21 okręgach.
W wyborach weźmie także udział Samoobrona, ale na razie może to zrobić tylko w 4 okręgach, oraz Mniejszość Niemiecka - w jednym.
REKLAMA
PAP, IAR, agkm, aj, wit
Zobacz galerię: dzień na zdjęciach >>>
REKLAMA
REKLAMA