Wybory parlamentarne 2011. Jak głosować?

W wyborach parlamentarnych 9 października Polacy wybiorą 460 posłów na siódmą kadencję Sejmu i 100 senatorów na ósmą kadencję Senatu.

2011-10-09, 07:00

Wybory parlamentarne 2011. Jak głosować?
Przygotowania do niedzielnych wyborów. Foto: (fot. PAP/Adam Warżawa)

Posłuchaj

Jak głosować za granicą? Mówi rzecznik MSZ Marcin Bosacki
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczne wybory będą ósmymi wyborami parlamentarnymi w Polsce zorganizowanymi od 1989 roku. Uprawnionych do oddania głosu jest 30 milionów 619 tysięcy 737 rodaków spośród 37 milionów i blisko 744 tysięcy mieszkańców naszego kraju.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Uczestniczyć w głosowaniu mogą osoby, które mają polskie obywatelstwo i dysponują pełnią praw politycznych, a ponadto ukończyły 18 lat najpóźniej w dniu głosowania, czyli urodziły się 9 października 1993 roku.

Jak głosować?

Głosownie w niedzielę będzie przeprowadzone w 25 993 obwodach, w tym 268 obwodów za granicą i 3 obwody na statkach. Przygotowane jest 7785 lokali do głosowania jest przystosowana dla ludzi niepełnosprawnych.

Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21.

Po przyjściu do lokalu i okazaniu dokumentu tożsamości ze zdjęciem, jeśli figurujemy w spisie wyborców, otrzymamy dwie karty do głosowania.

Głosowanie do Sejmu

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu jest: oddanie głosu na więcej niż jedną listę, czyli postawienie znaku "x" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście; nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce.

Karty
Karty do głosowania. Fot. PAP/Wojciech Pacewicz


Głosowanie do Senatu

Głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" (dwie linie przecinające się w obrębie kratki) w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje się jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu.

Przyczyną nieważności głosu jest: oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata, czyli postawienie znaku x” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata; nieoddanie głosu na żadnego kandydata, czyli niepostawienie znaku „x” w żadnej kratce.

15 kandydatów na mandat


Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 337 list kandydatów na posłów. Sędzia Włodzimierz Ryms z PKW powiedział, że łącznie zarejestrowano 7035 kandydatów. Statystycznie na jeden mandat przypada 15 kandydatów.

Najwięcej kandydatów jest na listach w okręgu wyborczym nr 33 w Kielcach. Tam 292 kandydatów ubiega się o 16 mandatów. Najmniej kandydatów jest w okręgu wyborczym nr 2 w Wałbrzychu, gdzie o 8 mandatów ubiega się 109 kandydatów. Na listach wyborczych do Sejmu 43,54 procent to kobiety.

Do Senatu zarejestrowano 88 komitetów. 14 z nich wystawia kandydatów w więcej niż jednym okręgu wyborczym. Włodzimierz Ryms powiedział, że tylko cztery komitety zostały zarejestrowane w ponad połowie okręgów. O 100 miejsc w Senacie ubiega się 500 osób.

Najwięcej kandydatów na senatorów jest w okręgach w Bydgoszczy i Zamościu - ośmiu kandydatów na jeden mandat. Najmniej w Nowym Sączu - dwie osoby ubiegają się o mandat senatora. Na listach do Senatu kobiety stanowią 14 procent kandydatów.

Najstarszy kandydat na posła ma 83 lata, a najstarsza kandydatka - 78 lat. Średni wiek walczących o mandat poselski wynosi 44 lata.

 IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej