Polska nadal może stracić część pieniędzy z UE
Dwie trzecie z 68 miliardów euro z Funduszy Unijnych na lata 2007-2013 zostało zagospodarowanych w postaci podpisania umów, a jedną czwartą już wypłacono.
2011-10-18, 16:53
Posłuchaj
Z raportu BCC na temat wykorzystania przez Polskę funduszy unijnych, w roku 2011 wynika jednak, że nadal istnieje ryzyko utraty części funduszy.
Jak powiedział współautor raportu Jerzy Kwieciński z Business Centre Club , w tym roku doszło do niebezpiecznego opóźnienia w zagospodarowywaniu środków.
Z raportu przygotowanego przez BCC wynika, że od początku sierpnia 2009 roku do końca sierpnia 2011 roku średnio miesięcznie wartość podpisywanych umów dotyczących wsparcia z funduszy unijnych wynosiła 5,6 mld złotych, a wypłacano 2,4 mld.
Tymczasem od stycznia do lipca bieżącego roku poziom kontraktacji Znacząco się obniżył .Średnia miesięczna wartość zawieranych umów wyniosła tylko 2,5 mld złotych. Jednocześnie utrzymano wypłaty w wysokości 2,4 mld złotych.
REKLAMA
W ocenie prezesa BCC Marka Goliszewskiego, aby w przewidzianym czasie zagospodarować środki unijne trzeba zwiększyć wsparcie ze strony polskiej, bo korzystanie z unijnych dotacji odbywa się na zasadzie refinansowania i wymaga dużego wkładu własnego. Dlatego niezbędna jest refoma finansów państwa, która pozwoli na wyasygnowanie niezbędnych pieniędzy. Konieczne jest tez likwidowanie przeszkód biurokartycznych.
Jeżeli założymy, że fundusze unijne mamy w zdecydowanej większości wydać do końca 2014 roku , to oznacza, że średnio miesięcznie powinniśmy wypłacać 5 mld złotych, a miesięczna kontraktacja powinna również wynosić przynajmniej 5 mld złotych z puli unijnej, czyli dwukrotnie więcej niż średnio miesięcznie w tym roku-stwierdzają autorzy raportu.
Jak podkreśla Jerzy Kwieciński, konieczne jest przyspieszenie w zagospodarowywaniu środków unijnych również przy realizacji niektórych dużych inwestycji publicznych, choć ogólnie na tego rodzaju przedsięwzięcia przeznaczamy i tak bardzo dużo. Najwięcej wydajemy w tej chwili na inwestycje w transporcie, głównie w drogowym. Największe problemy dotyczą między innymi transportu kolejowego.
Autorzy raportu przypominają , że rząd polski wystąpił do Komisji Europejskiej o umożliwienie przesunięcia 1,2 mld euro z finansowania kolei na inwestycje drogowe. Komisja odnosi się do tego niechętnie. Jeśli na polską propozycję nie będzie zgody albo jeśli nie uda się przedstawić i uzgodnić finansowania zastępczych projektów kolejowych , to należy się liczyć z poważną stratą pieniędzy unijnych-podkreśla się w raporcie Business Centre Club.
IAR,ab
REKLAMA
REKLAMA