Dzieł Szekspira nie napisał Szekspir?

Władze Stratfordu, rodzinnego miasta dramaturga wszech czasów, postanowiły na jeden dzień wymazać swojego wielkiego patrona z lokalnej tradycji.

2011-10-25, 20:26

Dzieł Szekspira nie napisał Szekspir?

Posłuchaj

Korespondencja z Londynu Grzegorza Drymera (IAR)
+
Dodaj do playlisty

To bunt przeciwko filmowi "Anonim", który we wtorek miał swoją premierę na Londyńskim Festiwalu Filmowym, a 30 października wejdzie na ekrany brytyjskich kin.

Nazwisko Szekspira zaklejono czarną taśmą na nazwach miejscowości i pamiątkowych tablicach, zakryto szyld pubu The Shakespeare w Welford. W Stratfordzie zawieszono zasłonę na pomniku barda. A wszystko przez film, który sugeruje, że Szekspir był niemal niepiśmienny, a autorem jego dzieł był Edward de Vere, hrabia Oxford.

W tym obrazoburczym filmie pierwszą salwę przeciwko bardowi oddaje wielki aktor Derek Jacobi, mówiąc: "Wszyscy znamy Williama Szekspira, najsłynniejszego pisarza wszech czasów, autora 37 sztuk i 154 sonetów. Ale co gdybym wam powiedział: Szekspir nie napisał nigdy ani słowa?...".

W filmie występują też inni sławni brytyjscy aktorzy - Vanessa Redgrave, jako Elżbieta I, i Rhys Ifans jako hrabia Oxford.

REKLAMA

Czy de Vere to Szekspir?

Hipoteza mówiąca o tym, że de Vere był autorem dzieł Szekspira, powstała około 1920 roku. Przemawiać za tym miały: jego znajomość dworu, dobra edukacja, zainteresowanie teatrem oraz różnorodne powiązania między jego życiorysem a sztukami, które napisał poeta ze Stratfordu. Zgodnie z tym twierdzeniem, nie miał innego wyboru niż publikowanie pod pseudonimem, gdyż pisanie dla teatru publicznego było odbierane jako hańbiące dla arystokraty.

Do zwolenników tej teorii zaliczają się: Sigmund Freud, Paul Nitze, Harry Blackmun, a także aktorzy i reżyserzy tacy jak Orson Welles, Kenneth Branagh czy Jeremy Irons. Innymi, którym przypisuje się autorstwo dzieł Szekspira, są Francis Bacon, Christopher Marlowe, a nawet sama królowa Elzbieta I.

Teorie te są jednak odrzucane przez większość historyków literatury.

IAR/mch

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej