Kupił raj za 150 mln USD, teraz go chroni (wideo)

Jedni go podziwiają, inni się go boją. Ekscentryczny amerykański milioner ma własny pomysł na ratowanie naszej planety.

2011-11-27, 10:24

Kupił raj za 150 mln USD, teraz go chroni (wideo)
Doug Tompkins. Foto: By Sam Beebe / Ecotrust

Wśród wielu ekologów wzbudza bezgraniczny podziw. Wśród przeciętnych Chilijczyków -  niepokój o suwerenność ich kraju. Jedno jest pewne. Tajemniczy Doug Tompkins ma własny pomysł na ratowanie Matki Ziemi.

- System niszczy naturę i pozwala ginąć kolejnym gatunkom, to jest nie akceptowalne – tak Doug Tompkins komentuje fakt, że wydał fortunę na ogromne, dziewicze tereny Chile i Argentyny.

Zaczynał jako surfer i alpinista

W latach sześćdziesiątych młody amerykański wspinacz, kajakarz i surfer Douglas Tompkins, który dopiero co wyleciał z ekskluzywnej szkoły z internatem, wybrał się wraz z przyjaciółmi na półroczną wyprawę rozklekotanym busem forda do Ameryki Południowej. Ruszyli z Kaliforni, a dotarli do legendarnego Fitz Roya w sercu Patagonii. Górę zdobyli, otwierając na niej nową drogę, a o całej swej wyprawie nakręcili nagrodzony na wielu festiwalach, a z czasem uznany wręcz za kultowy film, Mountain of Storms.

Zobacz film z wyprawy:

REKLAMA

Zbił fortunę jako biznesmen

Douglas Tompkins zbudował wielką fortunę, głównie dzięki założonym przez siebie firmom The North Face i Esprit. W 1990 r. sprzedał swoje udziały, a uzyskaną w ten sposób gotówkę niezwłocznie przeznaczył na realizowanie swojej nowej pasji – głębokiej ekologii, czyli "ekologii bez taryfy ulgowej".

Ekologiczne zakupy

Od 1991 roku, kiedy Doug Tompkins po raz pierwszy przyjechał do Chile "na zakupy", stan jego posiadania w tym kraju oraz w sąsiedniej Argentynie osiągnął ok. 8 tys. kilometrów kwadratowych, obejmujących w sumie ponad 20 posiadłości należących do ekologa oraz do kontrolowanych przez niego ekologicznych organizacji. Jego przedsięwzięcie uważane jest za największy prywatny projekt ochrony środowiska, a on sam za największego posiadacza ziemskiego na świecie.

Wulkan
Wulkan Chaitén

REKLAMA

Isla
Isla Redonda Chiloe
Lago
Lago Negro

Nie wszyscy są zadowoleni

Pomysł ratowania dziewiczych terenów Chile nie wszystkim się podoba. Tompkins stoi w otwartym konflikcie z licznymi dużymi przedsiębiorstwami – głównie z sektora leśnictwa i energetyki – które w konsekwentnej realizacji jego projektów widzą zagrożenie dla swojej działalności na tych terenach. Różnie też wyglądają stosunki ekologa z centralnymi władzami Chile i Argentyny, które reprezentują pogląd, że ochronę środowiska można pogodzić z działalnością gospodarczą, taką jak rolnictwo i hodowla, a nawet produkcja elektryczności.

Nowa moda ekofilantropia

Wśród najbogatszych ludzi świata pojawił się ostatnio nowy, zaskakujący trend. Milionerzy kupują całe ekosystemy tylko po to, żeby je chronić przed wpływem cywilizacji. Nie czekają na działania poszczególnych rządów ani na globalne porozumienie. Po prostu biorą sprawy w swoje ręce i za pomocą milionowych majątków wykupują setki tysięcy hektarów dzikich terenów, mówiąc, że ich celem jest jedynie chęć zachowania tych ziem dla przyszłych pokoleń. Wśród tych osób są znane osobistości za świata biznesu, takie jak George Soros, Ted Turner czy Sebastian Piñera. Ich działania można określić mianem ekofilantropii.

 

Tierralatina, Gazeta Trend, ab

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej