Dziennikarz Polskiego Radia PIK wśród Mistrzów Mowy Polskiej
W tym roku przyznano 4 tytuły. Zwycięzcy to pisarka Wanda Chotomska, aktor Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich i dziennikarz Piotr Majewski.
2012-09-24, 22:23
Posłuchaj
Aktor związany z toruńskim teatrem Wilama Horzycy otrzymał nagrodę przyznaną przez publiczność. Uroczystość wręczenie wyróżnień odbyła się w poniedziałkowy wieczór w toruńskim Dworze Artusa podczas uroczystej gali.
W sumie o tytuł Mistrza Mowy Polskiej walczyło 12 osób, wśród nominowanych były także audycje "Jedynki Dzieciom".
Są one nadawane codziennie o godz. 19.25, a prowadzą ją naprzemiennie Agnieszka Kunikowska i Joanna Ficińska.
Zapraszamy do odwiedzenia strony audycji >>>
REKLAMA
Celem programu Mistrz Mowy Polskiej jest wyłonienie przez grono ekspertów, ale także czytelników, internautów i widzów, osób znanych nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale i w społecznościach lokalnych, które posługują się poprawną i barwną polszczyzną oraz posiadają niekwestionowane zasługi w jej rozwoju i popularyzacji. Program powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Bogdana Chojny i od tego momentu wpisał się na stałe w kalendarz najważniejszych, cyklicznych przedsięwzięć dotyczących kultury rodzimego języka.
Laureatami Mistrza Mowy Polskiej są wybitne osobowości życia publicznego, m.in.: Jeremi Przybora, Jan Nowak-Jeziorański, Hanka Bielicka, Bogusław Kaczyński, Ryszard Kaczorowski czy Władysław Bartoszewski i wiele innych znamienitych osób, kultywujących sztukę krasomówstwa oraz stojących na straży pięknej i niezwykle bogatej polszczyzny.
W ubiegłym roku członkowie Akademii Mistrzów Mowy Polskiej powołali do życia nową kategorię – Kuźnię Mistrzów Mowy Polskiej, której laureaci są nagradzani za rozbudzanie wrażliwości językowej i ratowanie lokalnych odmian języka. Jako pierwsi wyróżnienie otrzymali: Teatr Polskiego Radia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
IAR, ei, gs
REKLAMA