Osuwisko w Warszawie: przyczyna wciąż nieznana
W centrum Warszawy w okolicy budowy II linii metra w piątek rano zapadła się jezdnia; mieszkańcy ewakuowani z dwóch budynków nie będą mogli wrócić na noc do domów.
2012-10-05, 22:00
Posłuchaj
Osuwisko zostało wypełnione betonem. Na razie nie wiadomo, co było przyczyną awarii. Ziemia osunęła się w piątek wcześnie rano; pierwsze informacje pojawiły się ok. godz. 6. Podczas wykonywania wykopu pękł wodociąg w pobliżu budynku przy ul. Świętokrzyskiej 20. Wyciekająca woda dostała się także do wewnątrz budowanej stacji Świętokrzyska,
Osunęło się ok. 400 m sześc. ziemi, odsłaniając fundamenty. W okolicznych budynkach odcięto prąd, gaz i wodę. Wyciek wody został wkrótce zatamowany, a ubytek gruntu wypełniono betonem. Osunięcie nie spowodowało strat materialnych, nikt nie ucierpiał, przerwano jednak prace na budowie stacji Świętokrzyska.
Z dwóch siedmiopiętrowych budynków - w tym jednego mieszkalnego - ewakuowano ok. 100 osób, które nie będą mogły wrócić na noc do swoich mieszkań. Przy ewakuowanych budynkach wystawiono całodobowe posterunki policji i Straży Miejskiej; w ciągu dnia mieszkańcy mogli wejść do swoich mieszkań po najpotrzebniejsze rzeczy w asyście służb.
Spośród ewakuowanych mieszkańców 40 osób - według informacji rzecznika stołecznego ratusza Bartosza Milczarczyka - chciało w ciągu dnia wejść do mieszkań, a 25 poprosiło o możliwość przenocowania w hotelu. Wykonawca metra - jak podał rzecznik firmy Mateusz Witczyński - zarezerwował dla ewakuowanych miejsca w stołecznych hotelach Metropol i MDM.
REKLAMA
Wiceprezydent Warszawy mówił, że musi zostać wyjaśnione, czy osuwisko jest efektem awarii wodociągu, budowy geologicznej czy prac budowlanych na pobliskiej drugiej linii metra.
PAP/agkm
REKLAMA