Kiedyś doba trwała kilka godzin? Teza dotycząca Księżyca
Nowe badania dowodzące podobnego składu gleby na Ziemi i Księżycu doprowadziły naukowców do wniosku, że kiedyś doba trwała ledwie kilka godzin.
2012-10-19, 09:18
Posłuchaj
Naukowcy zajmujący się genezą Księżyca od dawna przyjmowali za najpopularniejszą hipotezę o zderzeniu jakiegoś ciała niebieskiego z Ziemią. Miało do tego dojść około 4,5 miliarda lat temu i pozostałości meteorytu, czy innej planetoidy, które nie pozostały na ziemi, krążyły wokół jej atmosfery, aż się połączyły i uformowały Księżyc.
Niedawno przedstawione dowody wskazują jednak na to, że Ziemia i Księżyc mają niezwykle podobny skład gleby. To by oznaczało, że - jeśli doszło kiedyś do kolizji, która doprowadziła do powstania Księżyca - powstał on z odprysków naszej planety. W dzisiejszych czasach jest to niemożliwe - grawitacja jest zbyt silna. Dlatego uznano, że owe 4,5 miliarda lat temu Ziemia widocznie obracała się wokół własnej osi o wiele sybciej.
Autorką tej teorii jest Matija Cuk z amerykańskiego instytutu badań kosmicznych SETI. - Naszym zdaniem, skoro Księżyc składa się z materii ziemskiej, oznacza to, że hipoteza o kolizji jest prawdopodobna. Wtedy Ziemia musiała wirować znacznie szybciej niż dziś. Tylko dzięki temu w przestrzeń mogła być wyrzucona materia ziemska, a nie ta pochodząca z obcego obiektu - uważa astronomka. Zdaniem Cuk, Ziemia obracała się wokół własnej osi w ciągu kilku godzin. Tyle trwała doba. Po uderzeniu, siły grawitacji słońca i nowo powstałego Księżyca spowolniły ruch obrotowy naszej planety do obecnych 24 godzin.
Zobacz naszą galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
sg
REKLAMA